Ako chodiť domov bez únavy a plný energie

29. marca 2016 | Pridal: Viac

Niektorí ľudia radia: zvoľnite tempo, oddýchnite si! To však nepomáha. Iní vám hovoria: hlavné sú peniaze, treba tvrdo robiť! No ani dobrý zárobok človeku nepomôže, keď je unavený a bez energie. A pritom tajomstvo zachovania energie je jednoduché. Aj keď všetci chodia okolo neho, málokto ho naozaj vidí. A tak si ľudia kupujú radšej rôzne podporné preparáty, pijú hektolitre kávy a mnohí potom končia chorí v nemocnici.

Ak dnes robíte takú prácu, z ktorej máte radosť, tak ste si vybrali dobre. Nielenže sa v nej celý deň dobre cítite, ale pri takom prístupe sa vám v nej zákonite musí dariť. A zrejme si aj dobre zarobíte. Ak ale stále kráčate do roboty bez radosti, tak ju zmeňte! Nejestvuje väčší trest ako roky otročiť v nenávidenej práci iba kvôli peniazom. Aj túto prácu ste si vybrali vy a iba vy ju môžete zmeniť. Nikto vás so zbraňou pri hlave nenúti, aby ste ju robili.

Foto: Pavol Kulkovský

Foto: Pavol Kulkovský

Ako si uchovať energiu 24 hodín denne?

1. Vyberte si takú prácu, z ktorej máte a budete mať radosť. Druh práce, ktorý robíte, určujete vy. Dobrovoľne ste si vybrali firmu, kde pracujete. Ak vám väčšina práce, ktorú máte robiť, lezie na nervy, tak túto prácu zmeňte.

2. Nerobte to, čo nenávidíte. Takáto práca oberá človeka o neuveriteľné množstvo sily.

3. Vždy robte každú prácu na plný plyn. Skutočne zo všetkých svojich síl a nasaďte celú svoju energiu. Robte ju na 110 %.

4. Robte prácu plne sústredený, použite celú svoju pozornosť. Vypnite rozptyľujúce rádio, Skype a Facebook, vyhoďte klebetiacich kolegov a skoncentrujte svoje myšlienky, svoju silu, náradie, benzín, elektrickú energiu, podriadených, skrátka všetko, čo potrebujete, iba, len a jedine na svoju prácu. Ani jeden joule nevyplytvajte na hlúposti. Toto je možno to najväčšie tajomstvo dobrého života.

Ak robíte každú prácu zo všetkých svojich síl, dokončíte ju veľmi rýchlo. Keď sa na jej vykonanie úplne sústredíte, nerobíte chyby a nemusíte sami po sebe opravovať svoje zmätky. Ostatne, dobre sa okolo seba poobzerajte: to, čo ste už získali, to, čo je už okolo vás – je to naozaj odrazom toho najlepšieho, na čo máte silu a schopnosti? Dala by sa vaša práca urobiť aj lepšie, rýchlejšie a dokonalejšie? Určite máte na viac!

5. Vždy si stanovte a presne definujte svoj cieľ. Môže to byť cieľ denný, týždenný, mesačný, ročný alebo aj dlhodobý. Avšak vždy si presne povedzte, čo chcete dosiahnuť a kam chcete dôjsť. Ak nemáte cieľ, celé vaše nasadenie energie nemá zmysel. Nikdy nežite bezcieľny život.

6. Dajte si reálny cieľ – taký, o ktorom veríte, že ho dokážete dosiahnuť. Ak neveríte, že sa dá dosiahnuť, tak za ním nepôjdete zo všetkých síl a podvedome sa budete šetriť. Dajte si poriadne vysoký cieľ – taký, aby ste museli robiť naplno a nemali čas na hlúposti.

7. Aj ten najväčší cieľ sa dá dosiahnuť, ak sa k nemu vydáte po schodíkoch. Dosiahnutie ročného cieľa pozostáva z dosiahnutia dvanástich mesačných cieľov. A tie z dosiahnutia štyroch týždenných cieľov. A týždenné ciele dosiahnete splnením piatich denných cieľov. A denný cieľ pozostáva z ôsmich hodinových cieľov.

8. Ak ste si už cieľ naplánovali a máte presnú predstavu o tom, čo chcete dosiahnuť, rozhodnite sa, že ho dosiahnete. Ak sa nerozhodnete, že ho dosiahnete, tak ho logicky nedosiahnete. Iba si povedať, že bolo by dobré to a to dosiahnuť, nie je rozhodnutie.

9. Zdvihnite sa a začnite robiť, a neprestaňte, pokiaľ svoj cieľ nedosiahnete. Nechoďte domov, pokiaľ ste do svojho denného cieľa nedošli. Chce to výdrž. Chce to dobré plánovanie. Lebo iba pomocou perfektného plánovania sa dajú ciele dosiahnuť.

10. A potom pokračujte. Jednorazový úspech je málo. Choďte za svojím cieľom každý deň, znova a znova. Nevzdávajte sa.

Autor: Ladislav Pavlík
Foto: Pavol Kulkovský, www.facebook.com/kulkovskyphotography

Komentáre

Rubrika: Relax