Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Majte silu žiť v pravde
Čo je to etika? V mojom ponímaní je to osobný rebríček hodnotenia toho, čo považujeme za správne a čo nie. Je to zhodnotenie toho, čo nám podľa nás pomáha lepšie prežívať ako človeku, rodine či skupine. Nie je to to isté ako morálka. Morálku považujem za skupinovú záležitosť – je to v podstate súbor pravidiel, ktorými spoločnosť určuje, čo je dobré, prijateľné či vhodné, a čo naopak, akceptovateľné pre spoločnosť nie je.
Uveďme si príklad. Ak ste prekročili prikázanú rýchlosť pri jazde autom, prekročili ste aj dohodnuté morálne pravidlá. Možno ste niekoho, hoci aj seba, teoreticky ohrozili, no nikomu sa nič nestalo. A myslím si, že sa kvôli tomu nebudete v noci s hrôzou budiť s myšlienkou: „čo som to len vykonal?“. Ale ak vás odmerala polícia, vy ste zaplatili z posledných sto eur pokutu a doma na vás čaká žena s dieťatkom, ako živiteľ rodiny sa budete určite veľmi zamýšľať, či to stálo za to.
V čom je rozdiel? V tom, že zodpovedným živiteľom rodiny ste dobrovoľne, vy ste si tento post stanovili ako správny, dobrý a etický človek. Ak ho porušujete, vnímate to ako svoje osobné zlyhávanie v tejto veci. Cítite, že ste svojím konaním spôsobili „ne-etiku“. A čo teraz? Čo ďalej?
Ako dať veci do poriadku
Ak je pre nás pocit vlastnej nedokonalosti boľavý, môže sa stať, že reálnemu pohľadu na vlastnú chybu sa budeme vyhýbať. Budeme sa snažiť iba „správne umiestniť vinu“ a situáciu si okrášľovať tým, že „ten za mnou ma tlačil, aby som išiel rýchlo, to policajt bol zlý, lebo…“. A tak ďalej. Všetko sú to ospravedlnenia pre vlastnú neetiku. A ak situáciu zatajíme pred manželkou, budeme možno strážiť poštovú schránku a snažiť sa finančný deficit dobehnúť absurdnými spôsobmi, aby celá vec nevyšla najavo a my sme nestratili svoju „svätožiaru“.
Dôsledok? Budeme sa cítiť stále horšie. Okrem prvej chyby už totiž „vyrábame“ ďalšie.
Ako? Napríklad klameme manželke, veď „aby sa netrápila“, a ona, neznalá tejto našej „obety“, sa pýta, či sme zaplatili šeky. Namiesto bežnej otázky už možno vidíme v tejto vete provokáciu, či prípadne zločin manželky: no načo sa vôbec pýta! Veď my robíme pre rodinu všetko! A takto sa môžu konflikty zamotávať a násobiť.
Preto je podľa mňa lepšie, ak už som chybu urobil, neskrývať ju, ale vyriešiť. Priznať si, kde sa stala, nájsť spôsob, ako ju napraviť, prípadne urobiť opatrenia, aby sa už neopakovala. Manželke povedať otvorene, čo sa stalo: „Anička, prepáč, z práce som šiel po diaľnici stopäťdesiatkou a musel som zaplatiť pokutu. Viem, že som urobil chybu. Cez víkend potiahnem nadčas alebo pôjdem k Ferovi na fušku, aby som to do rodinného rozpočtu vrátil. Chcel som byť s vami, tak ma mrzí, že budem musieť byť v práci, ale o to viac som rozhodnutý už takú chybu neurobiť. Súhlasíš s mojím návrhom alebo máš iný nápad?“.
Je možné, že žena sa na vás rozčúli, možno vám povie pár nelichotivých vecí, ale paradoxne, budete sa cítiť lepšie. Prečo? Lebo ste svoju chybu poctivo vyriešili, nemusí vás ďalej ťažiť. A určite zistíte, že máte skvelú ženu, ktorá vás pozná aj s vašimi nedokonalosťami a aj keď vás asi za to nepochváli, má vás rada a chápe vás, v konečnom dôsledku stojí pri vás a ste tím.
Ak si myslíte, že toto vy nemôžete svojej žene povedať, že ona to nepochopí, neodpustí, nezvládne… Tak sa treba pozrieť aj na seba. Jedno pekné porekadlo hovorí, že ak chcete mať doma anjela, musíte mu z domova urobiť nebo, lebo anjeli v pekle nežijú. A v tejto symbolike je veľa pravdy. Ak treba čokoľvek vo vzťahoch zmeniť, je dobré začať od seba. Ak partner reaguje obavou, strachom, výčitkami, tak asi niekedy v minulosti bol na takúto reakciu dôvod. Možno ste neboli príčinou vy, ale niekto iný, no vy môžete byť človek, s ktorým to váš partner zvládne, získa dôveru. Býva to síce beh na dlhé trate, ale stojí to za to. Vedomie, že môžete s partnerom hovoriť o všetkom, že už nie ste na nič sám, to dáva vzťahu veľké krídla a veľmi dobré pocity a emócie.
Takýto vzťah uvíta podľa mňa každý a pritom jeho vytváranie je jednoduché: treba začať byť vo vzťahu čestný. Čestne si priznať, aký som a v čom chybím (a vedieť si odpustiť). A uznajte, že to aký som, ovplyvňuje aj to, akí sú ku mne iní. A dôležité je vedieť, že ak som si vytvoril problémy, viem ich aj vyriešiť, lebo ja som ich tvorca. Ak som mal silu ich stvoriť, mám silu ich aj vyriešiť.
Žite etický život stále
Pravidlá etiky fungujú aj v ostatných oblastiach, aj medzi kolegami v práci či medzi obchodnými partnermi. Ak musíte kolegom či obchodným partnerom niečo zatajovať, vzťahy to dosť komplikuje. Ľudia aj tak cítia, že niečo nie je v poriadku.
Dobrá komunikácia vyrieši takmer všetko. Už tým, že máte ochotu veci riešiť a dávate tomu svoju pozornosť, začnete vidieť riešenia. Pravda je niečo, na čo ľudia počujú a v konečnom dôsledku si ju aj veľmi vážia.
V pravde je totiž odvaha ukázať veci, a aj seba, v pravom svetle aj s nedokonalosťami. Môže vás prekvapiť, že ak začnete pravdivo (nie vyčítavo, obviňujúco či tvrdo, len reálne) poukazovať na situáciu a jej riešenia, začnú aj iní ľudia nielen vnímať veci pravdivejšie, ale sa aj sami budú pravdivejšie prejavovať.
Ak ste vy mali odvahu ukázať sa v pravdivom svetle, prekonali ste obavu, či vás budú akceptovať bez „prikrášlenia“, môže to byť príklad pre mnohých, ktorí môžu mať tú istú obavu. Takto vznikajú dobré a trvalé priateľstvá.
Ak niekto nechce prijať pravdu o sebe či situácii a vyhýba sa riešeniu, či dokonca rozhovoru o tom, nemusí to byť zlý človek. Len táto téma môže byť pre neho veľmi boľavá alebo má zlú skúsenosť. Pokiaľ si však získate dôveru tohto človeka, môžete mu pomôcť. Už to, že ho rešpektujete takého, aký je, mu dodá silu a inšpiráciu pozrieť sa pravde viac do očí, mať viac sebadôvery a zvládnuť to.
Byť sám sebou a rešpektovať iných, aby mohli byť sami sebou – to je podľa mňa základ slobody. A ja vám prajem, aby ste vy aj ľudia okolo vás boli pravdiví, šťastní a slobodní.
Autor: Monika Ponická • SPIG, s.r.o., www.spig.sk
Foto: Tomáš Benčík • Tomáš Benčík – Photography | Facebook
Kategórie