Dobré slová robia ľudí lepšími

22. júla 2015 | Pridal: Viac

Každému dobre padne, ak mu poviem dobré slovo, tým skôr, ak to poviem tým najbližším. Veď niekedy sme k cudzím oveľa slušnejší a milší ako k našim najbližším. Potom z ničoho nič odídu, stratia sa nám zo života a nám je ľúto, že pokiaľ žili s nami, tak sme k nim neboli lepší, ústretovejší a nedávali sme im najavo, že ich máme radi, vážime si ich prácu a aj to, akí sú. A to sa týka dokonca aj vlastného manžela, detí či rodičov.

Dívať sa na druhých ľudí, vidieť na nich tie dobré stránky a neustále ich oceňovať, ďakovať a chváliť za to, čo urobili alebo akí sú, je jediná cesta, ako bez násilia zlepšiť ľudí. Lebo oni sú a budú takí, ako ich my vidíme, ako o nich hovoríme a rozmýšľame.

Svet okolo nás je iba odrazom našich myšlienok o svete. Ak budem hovoriť o nich iba zlé veci, tak budú zlí, ak dobré veci, je šanca, že to, za čo ste ich pochválili, zopakujú A to aj preto, aby boli opäť pochválení.

Ak ľudí nepochválime za nič, budú nám dávať to veľké nič. Ako rozmýšľame o sebe, takí budeme, ako vnímame druhých, takí budú. Takže máme pred sebou ťažkú úlohu, naučiť sa prijať zodpovednosť nielen za svoje činy, ale aj za slová, a dokonca za svoje myšlienky a úvahy. Veď na jeden vykonaný čin pripadá 100 vyslovených slov a 10 000 myšlienok.

Foto: Pavol Kulkovský

Foto: Pavol Kulkovský

Energia myšlienok je slabučká, ale je ich veľmi veľa a bežia neustále. A v tom je ich sila. Všimnite si, že ak myšlienky necháte bez kontroly, tak sa vyroja sami od seba. A nie všetky sú príjemné a pozitívne.

Preto ak príde pozitívna myšlienka, vyslovte ju alebo ju realizujte. Ak príde negatívna myšlienka, ktorá sa „sama“ a bez našej snahy vynorila na základe našej pradávnej minulosti, tak s ňou nebojujte, lebo tým ju iba posilníte. Radšej ju hneď nahraďte dobrou myšlienkou o sebe, danej osobe či veci.

Bežná myseľ nevie robiť naraz dve veci. Ak neveríte, skúste to. Preto ak myslíte v pozitívnom duchu, tak neumožníte mysli, aby sa zaoberala hlúposťami a škaredými vecami. A za to už vieme prebrať zodpovednosť. Takže ak vás samo od seba napadne „Fero je zlý“, tak si hneď povedzte, „Fero včera skvele opravil fúrik!“. Ak vám napadne „Ja som neschopný“ – tak si hneď povedzte – „Včera som uvaril skvelý guláš!“
Časom zistíte, že dokážete v dobrom duchu rozmýšľať aj bez týchto negatívnych výziev. To znamená, že aj keď nepríde zlá myšlienka aj tak si všade všímam, uvedomujem a hovorím tie dobré a správne veci pre prežitie.

A začnete sa viac tešiť zo života. A začnete sa viac usmievať. Začnete si viac vážiť sám seba. Nenechajte sa znechutiť okolím, ktoré vám možno povie, že vám preskočilo, lebo žijete v nereálnom svete dobra, a že život je zlý a ťažký. To oni si vytvorili svoj svet zla a problémov. Nebojujte s nimi, radšej ich pochváľte za niečo dobré čo urobili. Každý je strojcov svojho vesmíru. Je len na nás, ktorý svet si utkáme zo svojich myšlienok my sami.

Autor: Ladislav Pavlík
Foto: Pavol Kulkovský www.kulkovsky.com

 

Komentáre

Rubrika: Personalistika