Ako získať motivovaných ľudí

14. februára 2020 | Pridal: Viac

Motivácia je téma stará ako ľudstvo samotné. Už pravekí lovci si všimli, že nie každý z nich sa ochotne postavil s oštepom v ruke voči bežiacemu stádu. Ich potomkovia, stredovekí remeselní majstri videli, že niektorí učni sa naozaj snažia niečo naučiť, kým druhých nič nezaujímalo. A armády celého sveta sa od nepamäti snažia ideologickou prípravou a plamennými prejavmi veliteľov zvýšiť ochotu vojakov riskovať svoj život v bitke za niečo či proti niekomu. Toto všetko súvisí s motiváciou ľudí.

Ak sú vaši ľudia správne „nažhavení“ do práce, môžu dosahovať veľké výsledky. Ak sú bez záujmu, neurobia nič, čo im neprikážete, a aj tak nad nimi musíte stáť „s bičom v ruke“.

Ako sa v práci prejavuje dobre namotivovaný človek? V prvom rade je zjavná jeho veľká chuť niečo urobiť. Charakterizuje ho jeho vlastná iniciatíva a veľký záujem o prácu. Nemusíte ho nútiť, naháňať ani prosiť, sám sa dožaduje práce a keď jednu úlohu dokončí, sám si nájde ďalšiu. Veľa sa pýta, zaujíma sa, dáva návrhy. Pracuje naplno aj vtedy, keď ho nikto nevidí a jeho šéf nie je prítomný. Vidieť jeho vysokú snahu prekonávať prekážky. Celá fyzická aj duševná časť jeho osobnosti je plne nasadená na dosiahnutie výsledku. Motivovaný človek používa v práci vnútornú silu, vyplývajúcu z vlastného dobrovoľného rozhodnutia niečo spraviť.

Najlepším indikátorom dobrej motivácie je ochota človeka konať. Ak človek niečo robí ochotne, tak to robí dobrovoľne a s radosťou. Zrejme si tú prácu dobrovoľne vybral alebo súhlasil s jej pridelením od iného. Danú prácu bude teda robiť iniciatívne. Ak je plne kompetentný, môžeme od neho očakávať dobré výsledky.

Čo dodáva človeku veľkú ochotu niečo robiť?

Foto: Tomáš Benčík

Celý článok si prečítate, v knihe Ladislava Pavlíka AKO FUNGUJÚ ÚSPEŠNÉ FIRMY.
Knihu si môžete objednať TU »

Autor: Ladislav Pavlík (viac info o autorovi získate TU)

Foto: Tomáš Benčík www.tomasbencik.com

Komentáre

Rubrika: Personalistika