Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Na Nepálsku nôtu
Po zhruba mesačnom striedavom strácaní a nachádzaní sa v Indii sa nesúrodý, no pomerne všestranný ansámbl cestovateľov, zložený z troch geografov a jedného právnika, rozhodol vyskúšať si dvojvstupovosť svojich indických víz a navštíviť Nepál, krajinu nebotyčných vrcholov, ktorú som si snáď od nepamäti so železnou pravidelnosťou mýlil s Tibetom. Asi kvôli tomu filmu.
• „Aj tisícmíľová cesta sa musí začať prvým krokom.“ (Lao-C’)
• „Oči sa boja, nohy to zvládnu.“ (Moja babka)
Zdevastovaní nekonečným, vyše 24-hodinovým presunom v neutíchajúcom daždi, kde som si kvôli cícerkom pretekajúcej vody cez strechu autobusu vyskúšal v koľkých rôznych variáciách sa vlastne dá sedieť na pol metri štvorcovom, sme sa skoro ráno konečne ocitli v Pokhare, jednom z najväčších nepálskych miest, beznádejne v zajatí masívu Himalájí. Akékoľvek horstvo je momentálne skôr myslené, ako videné, keďže sme si so sebou priniesli nepriehľadnú stenu mrakov. Očakávaný gýčovitý pohľad z pohľadníc (boli veľmi kreatívne – nástup z nástupišťa, skok zo skokanského, pád s padákom…) nahradil „trt makový“. Navyše nám všetko zmoklo. Začína ľúty boj proti vysokohorskej vlhkosti, v ktorom sušíme, kde sa dá. Najstarší člen našej výpravy Lung po menšom gastronomickom prešľape vyzerá, že ak sa do polhodinky neocitne v horizontálnej polohe, tak si posteľ vystružliká aj sám z prvého smreku, či čo to tu vlastne rastie. Veľkodušne ho nechávame spať a vyberáme sa na prieskum.
Už od prvých nesmelých krôčikov mi atmosféra Nepálu pripadala ľudsky omnoho uvoľnenejšia ako v Indii. Hranicu, kde by sme dostali štempeľ do pasu sme museli takmer hľadať a mám taký pocit, že by som sa do krajiny dostal aj s plnými vreckami plutónia a reklamou na čínsky jadrový program. Tesne za hranicou si ľudia niekedy až ostentatívne užívajú sekulárnu neviazanosť. Ženy sa už neobliekajú vyslovene len do sárí a aj pivko je častejšou položkou na pultoch obchodov. Nepálci sa ukazujú byť o čosi dôveryhodnejší, čo sa týka informácií (ošmeknúť sa nás snaží možno iba menšia polovica – ak niečo také v tomto fyzikálnom vesmíre existuje) a o čosi férovejší, no zároveň neústupčivejší, čo sa týka zjednávania cien.
Ako to už pri skvelých zážitkoch býva, často bývajú precízne premyslené, dobre načasované a naplánované. OK, tentokrát nie. Chceli sme ísť do hôr, na poriadny trek – Annapurna Base Camp. Na vybavenie všetkých formalít sme mali sotva pár hodín. Tik-tak!
Z finančných dôvodov sme sa snažili obísť všetkých sprostredkovateľov a vybaviť si povolenie na vstup do národného parku svojpomocne. Pupkáč na úrade zo seba vypupkatil „Nie, sami nie“. Po kyvadlovom pendlovaní od čerta k diablovi sme nakoniec horko-ťažko vybavili povolenie. Až potom nám to doklaplo – veď my vlastne ideme do základného tábora Annapurny. Celkom vysoko. Vraj je tam sneh. Podľa šerpov 8-dňový trek. Ja mám čo-to odchodené v našich Tatrách, Matrách, Fatrách a tretrách, no moje vetché (čítaj mužné a dobre stavané) telo sa dostalo nad 4000 m iba ak lietadlom alebo fantáziou po pár pivách. Nehovoriac o tom, že moja najteplejšia vec je niečo, čo vzdialene pripomína flanelku, nie je ani moja a do konca výletu ju samozrejme niekde stratím. Poznatok, že ceny trekových vecí sú tu asi tretinové spôsobí, že sladkastému a vábivému závanu mamonu neodolajú ani najodolnejší z nás a pod maskou neodvratných potrieb sa napokon vydávame na nákupný exodus.
Zrážaní únavou, no bičovaní adrenalínom a po rozfúkaní mrakov poháňaní nádhernými výhľadmi na špicatý vrchol skoro sedemtisícovky Machapucharé zrkadliacej sa v jazere, napodiv fungujeme a aj proti nepriazni osudu (čítaj podcenenia situácie) si v priebehu niekoľkých desiatok minút od užasnutej tety v trekovom shope požičiavame všetko od stanov, spacákov, cez ťažké boty až po protisnehové návleky. Plynové bomby, variče, cestoviny, vifónky, müsli zmesi pre horalov, konzervy, a o piatej ráno s plnou poľnou na pleciach vyrážame. Škrtám: najlepšie nápady vznikajú z nevedomosti. Ak by sme naozaj vedeli, čo všetko potrebujeme, asi by sme to neriešili.
Kedykoľvek zavriem oči a spomeniem si na cestu z dedinky Nayapul na vrchol (teda môj vrchol), viem si vybaviť veľmi veľa. Pôvodne som chcel napísať každý kamienok. Ale nenapíšem, toto je vážna vec. Kvôli drahému vybaveniu – tri eurá na deň za zapožičanie výstroja sú luxus, ktorý si nemôžeme dovoliť užívať dlho, a vrtkavému počasiu (spomínal som, že nám hlásili zväčša dážď? Ďalší aspekt našej bezhlavosti) sme na trek nemohli obetovať veľa dní, a tak sa z časových dôvodov fotenie stalo pomerne problematickým bremenom. Preto som fotil najmä očami. Zavriem ich a vidím roztrúsené domčeky z prvého trekového dňa s kamennými strieškami, kvetmi dúhových farieb a pomarančovníkmi. Mávam hlúčiku detí idúcich oproti niekoľko kilometrov do „triedy“, kde sú stenami len nebotyčné svahy himalájskych vrchov a do zošitov im nesvieti neón, ale pravé nefalšované slniečko. Vidím kľukatý chodník hadiaci sa niekedy priamo cez záhrady nízkych chatrčiek lemovaný nekonečnými kaskádovitými terasami s nasadenými plodmi od výmyslu sveta len potvrdzujúc, že prežiť sa dá naozaj všade. Zdravím domorodca na vozíčku pred svojou chalúpkou, veselo si chillujúceho v 2000 m.n.m. Pristavíme sa pri ňom na kus reči, keď mu už pochodujeme cez záhradku. Na tvári úsmev od ucha k uchu a červenučké oči ako pomlčky. Za ním sa na nízkej plechovej streche suší odhadom niekoľko kíl zelených dôvodov pre smiech a slastné ničnerobenie.
Počasie nás napodiv nezrádza a preto sa už ani nesnažím zakrývať svoje nadšenie za uhladenejšiu vokalizáciu myšlienok ako „Čo ti hrabe?“ a „Čo ti už úplne hrabe?“. Za každým zákutím sa skrýva pohľad, pri ktorom sa musím na okamih zastaviť a cvaknúť to mysľokamerou. Razíme si cestu pralesmi, v ktorých mám chvíľami pocit ako hobiti pri púti Fangornom. Machom obrastené stromy sú na rozdiel od Tolkienovskej Stredozeme ešte doplnené lianami, opicami a bambusmi, pokračujúc ďalej vyššie cestičkou doslova vrezanou do krížov štítov však vegetácie stále ubúda. Nad 4000 m.n.m. už výšku predsa trochu pociťujeme, po pár krokoch človek len lapá po dychu. V duchu si dávam sľub, že sa už nebudem posmievať horolezcom, o ktorých som mal vždy pri sledovaní dokumentov pocit, že idú akosi pomaly a len sa flákajú. Obklopený končiarmi so snežnými čiapočkami, ktoré som dovtedy vídal iba na obrázkoch (teraz na dosah ruky) sa obzriem za seba a niekedy nedokážem uveriť, čoho som schopný. Malý človiečik s malými nožičkami sa dokázal dostať z miesta, ktoré teraz sotva vidí až sem. K Tebe, Veľká hora. Snáď jedine udivené pohľady ostatných turistov pokojne posedávajúcich v ubytovniach ostanú ako pamätník našej bezhlavosti – štýlom plná poľná s vlastným jedlom, stanmi a varičmi sa tu neplahočil naozaj nikto.
Počasie vyšlo geniálne, posledný deň pri zostupe pršalo a odvtedy neprestalo, napokon ktovie, možno prší dodnes. Nezvyknem mať v obľube prvoplánovo motivačné prejavy, no som si istý, že ak by sme si celý trek plánovali a brali do úvahy všetky riziká a potrebné vybavenie, asi by sme to pustili z hlavy a šli radšej checknúť nejaký malý kopček. Takto sa nakoniec oči nezľakli a nohy to zvládli.
Autor: Michal Pačuta
Foto: Vojtech Rušin (Foto z knihy “Poézia ľudskej duše”)
Kategórie