Vybudujte a udržiavajte komunikáciu vo firme

10. júna 2014 | Pridal: Viac

Vybudujte a udržiavajte komunikáciu vo firmeKaždú firmu by sme vedeli znázorniť rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je prirovnať ju k obrovskej dopravnej sieti, ktorá má veľa križovatiek a množstvo spojovacích ciest. Jej križovatky, teda jednotliví pracovníci, sú navzájom pospájaní cestičkami, po ktorých prúdia toky informácií, materiály a rôzni ľudia.

V tejto spleti vidíme riaditeľa, ktorý vydáva príkazy vedúcim oddelení, a tí ich obratom posúvajú radovým pracovníkom ako sú predajcovia, fakturanti, účtovníci, sústružníci či údržbári. Vidíme, ako sa nakúpený tovar ukladá do skladu, ako sa opracovaný materiál posúva do lakovne na náter, ale aj došlého záujemcu o prácu, ktorý je od recepčnej nasmerovaný ku personalistovi. Všetci títo ľudia sú navzájom poprepájaní viditeľnými aj neviditeľnými líniami, ktoré musia byť presne zadefinované, musia byť známe ich užívateľom a samozrejme aj správne používané.

Stará múdrosť platí aj dnes

Už Rimania hovorili, že hodnota každej cesty je rovnaká ako hodnota dvoch miest, ktoré spája. Preto v starom Ríme vybudovali vyše 80 000 kilometrov veľmi kvalitných ciest a  na ich údržbu každoročne venovali nemalú sumu. Internet v tých časoch samozrejme neexistoval a toto bol ich jediný spôsob presunu správ, ľudí a materiálu. Iba dobrá cesta totiž umožňovala to, aby sa medzi mestami dal voziť tovar, aby posol mohol na koni rýchlo dopraviť dôležitú správu, alebo aby sa mohla rýchlo presunúť armáda na obranu voči blížiacemu sa nepriateľovi.

Vo firme tejto ceste hovoríme komunikačná línia. Musí byť stanovená, niekým vybudovaná, známa obom jej stranám a aj správne používaná. A v neposlednom rade tiež udržiavaná a chránená pred poškodením. Veď aj po skutočnej ceste sa zle chodí, ak je plná dier, vozovka má prepadnuté krajnice či nemá nakreslené deliace čiary, ak je dokonca nepriechodná pre spadnuté stromy, strhnuté mosty či je upchatá obrovskou stojatou kolónou.

V armáde sa hovorilo, že bez spojenia niet velenia. A tam, kde informácie neprúdia včas zhora nadol alebo neprúdia ani zdola nahor, nastávajú nedorozumenia. Tam nie je možné pracovať spolu, tam viazne spolupráca.

Celý článok si prečítate v knihe Ladislava Pavlíka AKO FUNGUJÚ ÚSPEŠNÉ FIRMY.
Knihu si môžete objednať TU »

Autor: Ladislav Pavlík (viac info o autorovi získate TU)
Foto: Pavol Kulkovský, www.kulkovsky.com

Komentáre

Rubrika: Strategický manažment