Odovzdanie firmy juniorom: za trest, či za odmenu?

14. januára 2016 | Pridal: Viac

V krajinách Blízkeho východu, v ktorých dnes pôsobím, som si všimol jednu veľmi zaujímavú vec. Tunajší ľudia sú viac zameraní na osobné hodnoty. Medzi ne silno a neodmysliteľne patrí rodina, vzťahy v nej a veci s tým súvisiace. Tento postoj sa odovzdáva z generácie na generáciu. Veď ako sa vraví: vlastnú krv neoklameš! Tým, že sa to tu traduje a prirodzene vsádza aj do hláv detí, ľudia to berú ako súčasť života. Dokonca aj pri dohadovaní obchodných stretnutí je vynikajúce, ak je na druhej strane niekto z rodiny, či už bratranec, švagor alebo rodina cez piate koleno. Tým nevravím, že máte spolupracovať len s rodinou a hľadať cestičky a spôsoby, ako urobiť obchod. Chcem len apelovať na samotný fakt, že rodinná väzba v súvislosti s biznisom dokáže byť často na pomoc a na prospech všetkých.

Netreba však zabúdať ani na to, že byť rodina nestačí. Musí tu byť dodržaná kvalitatívna stránka veci. V skratke, odborná spôsobilosť je nutnosť sama o sebe. Jeden náš poradca má vlastnú firmu a je svojím pánom niečo vyše dvadsať rokov. Už dávnejšie sa rozhodol, že raz firmu prenechá svojmu synovi. Preto začal s prípravou skôr a nechal samotné rozhodnutie na ňom, či do toho vôbec chce ísť. Zo začiatku to jeho syn mal ťažšie. Jednoznačne bol pod väčším drobnohľadom, ale nebolo to na škodu, keďže to pomohlo pri zaúčaní do rôznych situácií, ktoré môžu nastať. Ja osobne to vnímam ako dobrú školu a nezameniteľnú skúsenosť hlavne pre niekoho, kto je na začiatku a nemá ešte ani šajnu, ako to celé bude fungovať.

Aj v našich končinách zvykne občas nastať zmena gardy v rodinnom podniku. Na čo sa však smelo zabúda, sú odborné znalosti nového šéfa. Jednoducho firmu zdedí a basta. To, ako je pripravený, sa ukáže hneď v prvých pár dňoch. Ideálne by bolo, ak by firmu celkom nepotopil. Úplne super by bolo, ak by ju aj zveľadil a posilnil to, čo funguje. Pod jeho vedením by to malo fungovať ešte lepšie a firma by sa nemala potýkať s nezdarmi.

Foto: Matúš Výbošťok

Foto: Matúš Výbošťok

Juniori sa musia učiť

Dosť bolo teórie! Ako sa k tomu teda dostať? V prvom rade tu musí byť chcenie na oboch stranách, ochota sa učiť a neočakávať hneď riaditeľské miesto. Často je to spojené s prekonávaním rozličných prekážok. Tie nás však naučia lepšie reagovať na rozličné podnety. Ak tu niekde nastáva nespokojnosť s oddiaľovaním prevzatia postu a napriek tomu nový šéf ešte nezvláda všetky problémy, môže to viesť ku kolapsu. Osobne som vidiel nejednu firmu zakapať na preskočení všetkých krokov, keď majiteľ prešiel k priamemu odovzdávaniu firmy synátorovi alebo dcérenke. Len hŕstka takýchto firiem je živých. Ak by ste teda chceli potopiť svoju firmu, tu je návod: hoďte ju ako kotvu svojmu potomkovi. Avšak verím, že nikto taký sa tu nenájde.

Byť však iba rodinou naozaj nestačí. Cesta k vytúženému miestu je niekedy dlhá a bolestivá. Rozhodne však stojí zato si to prežiť, zároveň aj vynikajúco spoznať chod firmy a prípadne hľadať vylepšenia. Ak sa človek vie dostať už do toho štádia, že sa snaží myslieť aj dopredu, je na víťaznej ceste a úspech ho neminie.

Výhoda rodinného podniku je stabilita. A to je si myslím jedno z kľúčových kritérií, ktoré môže zohrať rozhodujúcu rolu pri rozhodovaní a výbere partnera na spoluprácu v biznise. Veľa ľudí hľadá v prvom rade istoty a rodinný podnik je na to ako stvorený.

Samozrejme, samotné rozhodovanie je na každom z nás. To, či sa rozhodneme pracovať s niekým, kto má vo firemnej štruktúre rodinné zázemie, je individuálna otázka pre každého z nás. Ja osobne sa po skúsenostiach v arabských krajinách skôr prikláňam k názoru, že takáto firma je stabilnejšia a časom aj spoľahlivejšia. Jedným z príjemných benefitov je aj rýchlosť riešenia problémov. Tu to ide miestami rádovo rýchlejšie ako u bežnej firmy. A to, že sa časom zmení moja vedúca osoba zo “seniora” na “juniora”, je pre mňa akceptovateľná daň. Samozrejme, môže sa stať, že to miestami bude viac živelné. Ak to však neovplyvní výsledok, ktorý očakávame, nemáme čo riešiť. Je však pravdou, že akékoľvek neadekvátne správanie zbytočne znižuje mieru profesionality v očiach partnera.

Je len na nás, či sa pustíme týmto smerom, či už z jednej alebo druhej strany. Každopádne, môže to mať svoje výhody, ak si ich pre seba urobíme. Či to výrazne ovplyvní celkový biznis, nechám na vaše posúdenie. Ja osobne však v rodinnej firme vidím veľké pozitíva pre seba aj svojich kolegov. To, čo viem dostať je stabilita, istota a priateľskejší servis, čo v konečnom dôsledku v dnešnej uponáhľanej dobe môže byť celkom slušná zmena.

Prajem veľa úspechov pri hľadaní správnych obchodných a pracovných partnerov v rodine i mimo nej!

Autor: Marek Béreš, Deutschmann Internationale Spedition, s.r.o., www.deutschmann.sk
Foto: Matúš Výbošťok, www.agricultural-photo.eu

Komentáre

Rubrika: Strategický manažment