Naozaj potrebujete na podnikanie geniálnu myšlienku?

29. decembra 2016 | Pridal: Viac

Ak rozmýšľate nad tým, že sa stanete novým Henrym Fordom alebo Tomášom Baťom, je to chvályhodné. Zobrať život do svojich rúk je určite správne. Budúci podnikateľ hľadá rady a inšpiráciu na internete, u priateľov, číta motivačné knihy, životopisy slávnych. Ale kde je pravda?

Keď začínajúci podnikatelia hľadajú radu, väčšinou sa dočítajú niečo v tomto duchu:

1. Najprv musíte mať dobrý podnikateľský nápad. To znamená vymyslieť niečo, čo je mimoriadne a nik iný na Slovensku alebo vo vašom okolí na to ešte neprišiel.
2. Musíte mať urobenú perfektnú analýzu trhu. Na to existujú odborníci z rôznych agentúr, ktorí vám s tým ochotne pomôžu. Z toho bude vychádzať váš podnikateľský zámer, ktorý vám posúdi nejaký úradník a samozrejme vaša banka.
3. Dôležité je mať skvelé finančné zabezpečenie. Dnes existuje množstvo služieb finančných inštitúcií – môžete si napríklad s ľahkosťou vybaviť úver pre začínajúcich podnikateľov.
4. Treba prijať perfektných ľudí, najlepšie s veľkou praxou a ochotných svojou tvrdou obetavou prácou podporiť začínajúceho podnikateľa. Dobrou správou je, že keď ich prijmete z Úradu práce, tak dostanete finančnú podporu z nejakého eurofondu určeného na zníženie nezamestnanosti.
5. Prenajmite si kanceláriu na dobrom mieste, najlepšie na hlavnej ulici.
6. Kúpte si poriadny reprezentačný oblek. Tiež potrebujete drahé auto, nezabudnite na luxusné hodinky, dajte si urobiť od odborníkov logo a natlačte aspoň tisíc vizitiek na drahom papieri.
7. Prihláste sa na kurz o reči tela, aby ste vedeli, kde si máte zasunúť ruky, keď s niekým rokujete alebo vystupujete na tlačovej konferencii.
8. Pripojte sa k nejakej veľkej finančnej alebo poisťovacej skupine, aby vás naučili, ako sa podniká. Budete tam mať svoju firmu a už v tridsiatke pôjdete do dôchodku s pasívnym príjmom desaťtisíc eur mesačne. Dôkazom toho, že táto skupina je dobrá je to, že ich šarmantný šéf má nové Ferrari, vlastné lietadlo, zlatý prsteň, majú obrovskú reklamnú kampaň podporenú celebritami a čo je hlavné, tisíce ľudí u nich nechalo svoje peniaze.
9. Urobte si vlastnú veľkú PR kampaň, aby sa každý dozvedel, aký ste úžasný.
10. Myslite pozitívne, vôbec nepochybujte o svojom úspechu, nepočúvajte natvrdlých rodičov a pribrzdených priateľov, ktorí vás odhovárajú od vašich snov. Smelo si zoberte veľký úver a nepochybujte o svojom veľkom úspechu. Vydržte a ten určite príde!
11. Žite vždy na hrane! Iba tak rýchlo zbohatnete. Využite každú medzierku v zákonoch vo svoj prospech. Zákony sú tu pre šikovných, aby ste na tých menej bystrých mohli zarobiť. Bohatý podnikateľ vždy využíva služby právnikov a nikdy nie je prichytený pri trestnom čine.
12. Žite naplno, užívajte si život plnými dúškami, veď žijeme len raz! Neľutujte, čo ste spravili, ale to, čo ste neurobili!

Aj keď som sa veľmi snažil, aby som pri písaní týchto odstrašujúcich bodov neupadol do ironického tónu a vyzeralo to ako seriózny materiál, tak s hanbou priznávam, že už pri bode štyri som to vzdal.

Neverte hlupákom

Rôznych radcov je na internete veľa. Ako sa vyznať v tom, čo je pravda a čo nie? Niektoré rady sú pravdivé, niektoré z nich sa iba zľahka dotýkajú pravdy a mnohé tvrdenia sú vyslovene manipulačné lži či hlúposti. Nájdete ich aj v hrubých učebniciach manažmentu zo stola teoretikov, ktorí v živote neriadili bager a nikdy nedržali v ruke lopatu. Píšu ich poradcovia podnikania, ktorí sami nemajú na účte ani päťtisíc eur, rôzni motivátori s uhrančivým pohľadom, ktorí majú problém sami so sebou a svojím životom. A zvyčajne sú za propagandou spoločnosti, ktoré chcú na týchto radách zarobiť a nasmerovať vás ku kúpe svojich služieb.

Aká je pravda? V skutočnosti drvivá väčšina podnikateľov začínala podnikať bez geniálnych nápadov. Mali zväčša iba jednoduchú myšlienku, napríklad: „Musím niečo robiť, lebo som prišiel o prácu a nemám peniaze na živobytie“, alebo „Chcem niečo dosiahnuť, ale v tejto práci sa už nikam nedostanem, tu sa nedá rásť“. Často chcú ľudia viac peňazí: „Chcem si poriadne zarobiť, už ma nebaví dostávať tú almužnu, čo mi platili doteraz. Som omnoho hodnotnejší pracovník, tu ma len zneužívajú“. Je to tak?

O geniálnom nápade sa takmer nikde nedá hovoriť. Ľudia proste robia to, čo sa naučili v predchádzajúcich zamestnaniach alebo, ak mali šťastie na dobrú školu, robia to, čo sa naučili v škole (a to je stále zriedkavejšie, lebo ubúda škôl, ktoré vás naučia niečo použiteľné v praxi). Alebo nový podnikateľ robí to, čo bolo doteraz jeho hobby a teraz si pomocou záľuby chce aj zarobiť (fotografia, ručné práce, stavbárčina, chov psov a podobne).

Neprijímajte obrovské záväzky

Je určite pravda, že je potrebné mať nápad, a to primerane dobrý a použiteľný. Bez toho sa podnikať nedá, ale vôbec nemusí byť geniálny. Čo ale znamená primerane dobrý? Nuž, musíte mať schopnosť vytvoriť istú vec (stôl, jedlo, múr) alebo urobiť službu (oprava auta, ušitie šaty, dovezenie tovaru z Číny, úprava trávnika), o ktorú je vo vašom okolí skutočný záujem.

Foto: Pavol Kulkovský

Foto: Pavol Kulkovský

Finančné zabezpečenie? Iba pilot kamikadze začne podnikať s tým, že si najprv vezme úver, v ktorom založí celý svoj rodinný dom a záhradu starej mamy, no vôbec pritom netuší, či to jeho podnikanie vôbec úspešne pôjde. Vlastne, to by už nebol kamikadze, ale úplný blázon.

Kde zobrať financie na štart? Po prvé, vôbec nie je pravda, že na štart potrebuje človek milióny. To je blud. Kvantum podnikateľov začínalo z ničoho, z nuly, mali svoje dve ruky, ochotu tvrdo pracovať, niečo dobré vedeli urobiť či vytvoriť a mali dosť rozumu na to, aby si odkladali časť svojich zarobených peňazí na budúce podnikanie.

Čo teda urobiť? Ak naozaj potrebujete financie, najlepšie je použiť svoje úspory z predchádzajúceho zamestnania, ktoré ste si pár mesiacov alebo aj rokov vytvárali. Človek, ktorý si nedokáže odkladať peniaze a ušporiť si z malých príjmov, nebude schopný vytvárať zisk ani z veľkých príjmov. Ale v žiadnom prípade si neurobte na úvod veľký dlh, o ktorom vôbec netušíte, ako ho budete splácať. Ak potrebujete na podnikanie stroj (sústruh, auto, osciloskop, lopatu), kúpte si radšej ojazdený, funkčný starý stroj za zlomok ceny nového, ale nezadlžujte sa. Ak to pôjde dobre, o pár mesiacov si kúpite za vlastné zarobené peniaze nový stroj. A ak to dobre nepôjde, prídete iba o trochu peňazí.

Nekupujte hneď na úvod drahé budovy či autá, nepodpisujte „nevypovedateľné“ nájomné zmluvy v drahých nákupných centrách. Vyberte si priestory s nízkym nájomným alebo, ak to pre druh podnikania nejde, tak iba také miesta, ktorých sa viete ľahko zbaviť. Na úvod buďte veľmi skromný a veľmi, veľmi, veľmi ostražitý (každú zmluvu si trikrát prečítajte, osobitne pasáže týkajúce sa riešenia problémov). A tieto vlastnosti si potom zachovajte aj v budúcnosti.

Pokiaľ vám vaše podnikanie pomerne rýchlo neprináša peniaze a návratnosť je v úplnom nedohľadne, radšej skúste robiť niečo iné. Neutopte v tom všetky svoje zdroje, duševné sily a zdravie. Nenarobte si dlhy, ktoré sa vám úplne vymknú spod kontroly. Je lepšie rýchlo zmeniť a vyskúšať sedem rôznych druhov činností či podnikania, ako sa s jednou neúspešnou myšlienkou trápiť dlhé roky a bez výsledkov.

Predvídajte a rozmýšľajte s chladnou hlavou

Systém uvažovania – „však dáko bude“, používajú iba nezodpovední ľudia. V skutočnosti „dáko nebude“. Ak nebudete platiť dlhy, rátajte s tým, že banka či iný veriteľ vám bez milosti zoberie dom, záhradu a navyše budete vracať omnoho viac peňazí, než ste si požičali. Môžete sa stať doživotným dlžníkom, doslova otrokom, navyše s obrovským rizikom, že ohrozíte aj svoju rodinu. A triasť sa veru môžete veľa rokov. Samozrejme všetkým tým, ktorí sú už teraz zadlžení po uši, tu stúpne krvný tlak. Aj preto mám rád banky, ktoré kladú tvrdé podmienky na získanie úveru a tým vlastne často chránia podnikateľa pred sebou samým, pred jeho nepremyslenými avantúrami. Nie som úplne proti úverom, ale radšej sa im vyhnite.

A ako je to s tými perfektnými ľuďmi? Úvod si preskáčete sami, možno aj s rodinou alebo pár vernými kamarátmi, s ľuďmi, ktorí sú ochotní vám pomôcť aj za malé peniaze. Nedá sa nič robiť. Ale nemusí to trvať mesiace, niekedy stačí robiť niektoré posty iba pár dní či týždňov a môžete ich delegovať a ísť ďalej. Vašou úlohou bude hlavne veci vymyslieť a zorganizovať. Neskoršie je veľmi dôležité nájsť k sebe dobrých ľudí, ktorí urobia to, čo ste vymysleli.

Drahé auto, reprezentatívne priestory, luxusné kravaty či diamantové prstene v totálnej väčšine brandží nehrajú žiadnu rolu. Ani vy by ste si nevyberali opravára počítača podľa týchto kritérií, však? Vy sa radšej najprv postarajte o to, aby vaša firma bola čo najskôr taká produktívna, dobrá, úspešná a známa, a mala takú skvelú perspektívu, že už to samo osebe pritiahne nových a skvelých ľudí. Aj tak firma dostane iba takých ľudí, akých si zaslúži. Nikdy k vám neprídu lepší pracanti než ste vy.

Dodávajte kvalitné výrobky, vždy buďte korektný a čestný, vždy splňte svoje sľuby, dbajte o svoju dobrú povesť aj v súkromí. Definujte si rozumné ciele. Potom sa naučte dobre plánovať a skutočne plniť svoje plány. Naučte sa dobre si zorganizovať všetky veci vo firme, lebo iba dobrá organizácia vám pomôže splniť plány.

Toto je hlavný rozdiel medzi úspešnou a neúspešnou firmou. Väčšina milionárov sa stala milionárom niekde po štyridsiatke, teda po dvadsiatich rokoch tvrdej práce. Trpezlivo kráčali schod po schodíku hore, nemíňali viac, ako zarobili, boli veľmi skromní a neustále vytvárali finančné rezervy. Slúžili naplno zákazníkovi.

To všetko nie sú zázraky, ale iba každodenná, poctivá robota. Ak ju budete vykonávať, úspech sa vám nevyhne.

Autor: Ladislav Pavlík, www.SkolaManazmentu.sk
Foto: Pavol Kulkovský, www.facebook.com/kulkovskyphotography

Komentáre

Rubrika: Strategický manažment