Je váš život hrou?

21. apríla 2016 | Pridal: Viac

Ľudia hrajú vo svojom živote rôzne „hry“. Niektoré hry sú zábavné, iné sú zaujímavé, ďalšie užitočné a niektoré hry môžu byť dokonca aj hlúpe. Ale vždy hráme nejaké hry, možno už len preto, aby sme mali pocit, že žijeme.

Pre každého človeka je charakteristická snaha zamiešať sa do riešenia problému, ktorý je nablízku.

Bežný človek si myslí, že je to preňho lepšie ako nehrať žiadnu hru. Aj preto sa ľudia, ktorí nehrajú rozumné hry, vrhajú do bláznivých hier. Preto existuje hra na urazenú manželku, hra na zúrivého šéfa či hra na chorého manžela.

Myslíte si, že choroba nie je hra? Nepoznáte ľudí, ktorí stále chcú byť chorí? Neustále hľadajú choroby, stále si merajú tlak, aj keď im nič nie je. Túto „hru“ často hrajú niektorí dôchodcovia (u nich je pre nedostatok rozumných hier úplne bežná). Ak vám spojenie Choroba a Hra znie trochu drasticky, tak si spomeňte na školské časy, keď sa nám nechcelo ísť do školy. Ak sme chceli, hneď sme ochoreli!

Ak hráte rozumné hry, nemáte čas na to, hrať tie hlúpe.

Foto: Rudolf Baranovič

Foto: Rudolf Baranovič

Dokonca aj manažment môže byť zábavnou hrou. Keď sú ľudia príliš vážni, niečo nie je v poriadku. Hovorí sa tomu „duch hry“. Čo to znamená? Čím beriete život vážnejšie, tým viac strácate. Vážnosť je nástrojom tých, ktorí prehrávajú. Vy musíte byť tak trochu „pojašený“, aby ste mohli vyhrať.

Nemusíte hneď vyzerať ako blázon. Potrebujete byť trošku vyššie nad priemerom. To znamená, že musíte byť schopný „konštruktívne nesúhlasiť“ s nesprávnymi vecami. Ísť za zmenami, za tvorením, za niečím novým. To funguje iba vtedy, ak máte odvahu. Ak nemáte odvahu, nemali by ste teraz byť manažérom. Vyžaduje si to veru veľa odvahy. Vyžaduje si to veľa sebadôvery. Nemôžete vyhrať tak, že budete priemerný. Z priemernosti nebudete mať žiadny profit, ňou nemôžete nič získať. Musíte sa hýbať vyššie.

Ozaj, viete, čo je to technológia? Okrem aplikácie techniky je súčasťou technológie aj jej náprava. Vždy existujú korekcie, ktoré môžeme urobiť. Napr. každé 3-4 mesiace si vylepšujete svoje auto. Rovnako je to aj s každou inou aktivitou. V živote je každý deň niečo, čo môžete urobiť, niečo, čo môžete opraviť, vylepšiť. Ale na to musíte veľa vedieť. Ak sa prestanete učiť, tak ste ako manažér skončili. Ktosi múdry dávno povedal: keď sa človek prestane učiť, zomiera. Keď už nevidíte nič, čo by ste sa mali naučiť, tak ste skončili. Zmeníte sa na obyčajný kameň. Kameň sa nepotrebuje nič naučiť. A kameň nevyhrá žiadnu hru. Viac >>

Autor: Ladislav Pavlík, www.SkolaManazmentu.sk
Foto: Rudolf Baranovič, www.facebook.com/ruiger


 

obalka

Ladislav Pavlík

O mojom živote nebudú rozhodovať iní

Kniha Ladislava Pavlíka vás povzbudí v ťažkej chvíli, dodá vám energiu a vieru, že aj napriek dočasnej nepriazni osudu dokážete splniť svoje sny a prežiť svoj život podľa vlastných predstáv.

Kniha je určená každému, kto chce spojiť úspech v práci so šťastím svojej rodiny a je zamyslením sa
nad skutočnými hodnotami a zmyslom života.

Knihu si môžte objednať na tel. č.: 0908 772 604 alebo na emailovej adrese knihy@uspesnimanazeri.sk. Cena knihy je 15€ s DPH / kus + poštovné.

Prejsť na objednávku »

Komentáre

Rubrika: Strategický manažment