Existuje oblasť, v ktorej sa vám nedarí?

30. júna 2015 | Pridal: Viac

Pokiaľ sa vám vo vašej práci darí, je to preto, lebo dobre rozumiete oblasti, ktorej sa venujete. Študovali ste ju, poradili vám, máte vlastnú prax a presne viete, ako riešiť problémy. Ale ak sa vám v práci, v živote alebo v istej oblasti nedarí, tak sa zjavne opierate o nejaký mýtus či nepravdivý údaj. Kedysi ste uverili, že je pravdivý a dobrý pre váš život, no neprináša vám nijaké ovocie. Práve naopak.

Takýto údaj nazývame falošný údaj. Je falošný preto, lebo vás podobne ako falošný priateľ zrádza v bežnom živote a dostáva do obrovských problémov. Ako sa taký falošný priateľ a teda aj falošný údaj prejavuje? Tvári sa ako verný kamarát, vy mu dôverujete a popritom vám skryto, poza chrbát, ničí celú vašu snahu. A vy nemáte ani smietku pochybností o jeho správnosti a dôveryhodnosti. Vôbec nepredpokladáte, že práve on je nebezpečný. Dokonca ho podporujete a veríte mu, a tým sa jeho moc nad vami a inými oklamanými ľuďmi stáva obrovskou.

Základný test pravdy

Čo máte teda spraviť, ak sa vám v nejakej oblasti života nedarí? Musíte nájsť falošný údaj a „vymeniť“ ho za správny. Musíte byť ochotný uvidieť, rozpoznať a prijať to, že ste sa riadili nejakou hlúposťou, a nahradiť ju niečím užitočným. Bohužiaľ, toto za vás nik iný neurobí.

Dobre viete, že úspešnú prax manažéra vždy predchádzala kvalitná teória manažmentu. Existujú múdre a aj hlúpe teórie. Ba možno tých hlúpych je omnoho viac ako tých, ktoré sú použiteľné v živote. Ale ako rozoznať dobrý údaj od falošného? Ktorý je ten správny a ktorý nie?

Základným indikátorom zlých, nesprávnych, falošných teórií je, že sa nedajú úspešne použiť v živote. Častokrát je ich nefunkčnosť a nepoužiteľnosť zamaskovaná tým, že sú podávané veľmi odborne a komplikovane. Avšak ľudia, ktorí veci naozaj rozumejú a vedia ju aj úspešne robiť v praxi, hovoria jednoducho. Vedia základný princíp vysvetliť za desať minút, a to aj malým deťom.

Dobré údaje sú tie, ktoré úspešne a dokázateľne fungujú v živote. Pokiaľ vám nejaká teória nefunguje v praxi, ešte ju nezahadzujte, ale najprv si overte, či ste pochopili každé jej slovo a či ju správne používate. A ak ani vtedy neprinesie výsledky, treba sa jej zbaviť.

Foto Tomáš Benčík

Foto Tomáš Benčík

Zbavte sa lží a poloprávd

Dôkaz, že sa niekto riadi zlými teóriami je jednoduchý: nedarí sa mu v živote. Príkladom je človek, ktorý tvrdo roky pracuje, myslí si o sebe, aký je múdry v oblasti financií, ale stále nemá peniaze. Alebo človek, ktorý sa podľa vlastného názoru stravuje veľmi zdravo, ale neustále je na niečo chorý a ustavične je u lekárov. Tu patrí aj muž, ktorý riadi pevnou rukou manželstvo a hlavne manželku, vychováva deti najsprávnejšie ako vie, ale dnes je už dvakrát rozvedený a jeho ratolesti sa s ním odmietajú rozprávať.

Skrátka, príkladom by mohol byť každý neúspešný človek, ktorý nezvláda zverenú oblasť a nedosahuje v nej výsledky. V hlave má „naložené“ množstvo nepravdivých, hlúpych a falošných teórií, ktoré zapríčiňujú jeho zlyhanie. Ak sa človeku nedarí, zvyčajne sa potom vyhovára na náhodu, osud, nepriateľov, politikov, počasie alebo svokru. Ani vo sne mu nenapadne priznať, že časť alebo celá jeho vedomosť o danej oblasti je nesprávna. Problémom je to, že on tým svojím poznatkom tak veľmi verí, že sa ich za žiadnu cenu nechce vzdať, lebo by tým priznal, že sa mýlil.

Dlhé roky učím ľudí a preto môžem prehlásiť, že je pomerne jednoduché naučiť ich dobré, úspešné postupy. Ale omnoho náročnejšie je presvedčiť ich, aby sa zbavili falošných teórií a údajov, ktoré im nefungujú.

Ak má človek v mysli priveľa teórií, ktoré nefungujú alebo im nerozumie, tieto veci mu zaberajú priestor na jeho „harddisku“ a dovoľujem si prehlásiť, že z nich ohlúpne. A čo je ešte väčší problém, nezostáva mu miesto na funkčné názory. Človek, ktorý nie je schopný zmeniť svoj názor sa mení na robota, ktorý tvrdohlavo podľa programu vykonáva nesprávne veci. Mnohokrát mu je jedno, že vyrába zmätky, ktoré sú nepotrebné, škodlivé a stoja veľa času a energie.

Veľký guláš vo vašich hlavách môže dokonca zapríčiniť aj rozumný človek, od ktorého sa učíte. Niekedy totiž stačí, ak zo sto vecí, ktoré hlása, je iba jedna nesprávna alebo ju vy sami zle pochopíte. Celá jeho teória vám potom nebude v praxi fungovať. Napríklad, ak pri pečení bábovky máte v poriadku všetky ingrediencie a dodržali ste presný postup miešania surovín, ale bábovku ste piekli nie 45 minút, ale 145 minút, tak ju spálite. Alebo sa môže stať, že do cesta zabudnete dať kypriaci prášok, bábovka vám „nevyskočí“ a výsledkom bude spľasnuté blato.
Avšak nie vždy sú dôvody neúspechu také jednoznačné a do očí bijúce. Cudzí a neznalý človek jednoducho nevie, ktorá je tá jedna nesprávna vec. A ľahko sa môže stať, že kvôli jednej nesprávnej informácii odhodíte všetko. Autorovi už viac neveríte a bábovku podľa jeho receptu už nikdy neupečiete.

Pre mňa je pravdivé iba to, čo mi úspešne funguje v mojom živote. Učím sa iba od šikovných ľudí, ktorí sú sami v živote v danej oblasti úspešní a dokázateľne majú skvelé výsledky. Rovnaký postup odporúčam aj vám. Falošné údaje sa vám potom vyhnú širokým oblúkom a vy budete môcť prosperovať. Lebo úspech rovná sa pravda.

Autor: Ladislav Pavlík

Komentáre

Rubrika: Strategický manažment