Etika vás udrží medzi najlepšími

10. septembra 2015 | Pridal: Viac

Ako manažér si možno práve kladiete nasledovnú otázku: „Čo s tým ja, respektíve moji ľudia, majú? Veď som slušný, nekradnem, neklamem, som poctivý a svojim ľuďom idem dobrým príkladom.“ Etika však má s predajom a celkovým úspechom v podnikaní spoločné veľmi veľa. Poďme sa na celú problematiku pozrieť podrobnejšie.

Hranice, ktoré určujú, aké konanie je etické a aké nie, ovplyvňuje do značnej miery množstvo faktorov: prostredie, v ktorom žijeme, naše predošlé skúsenosti a podobne. Takisto každý z nás (alebo aspoň tí prezieravejší) uvažuje nad tým, ako sa na nás ostatní budú pozerať potom, čo urobíme to či ono. Niekde v kútiku duše vieme, aké konanie je prijateľné a čo už je priveľa.

Pravdepodobne sa však zhodneme na tom, že konečné hranice si stanovujeme sami. Pre niekoho je presnosť výsadou kráľov a táto vlastnosť patrí na popredné priečky jeho hodnotového rebríčka. Pre iného je zas meškanie úplne bežnou, priam prirodzenou súčasťou životného tempa dnešnej doby a verí, že dobrá výhovorka vyrieši každé nestíhanie. A vám možno na rýchlosti či dochvíľnosti vôbec nezáleží, lebo kladiete dôraz na kvalitu a službu zákazníkovi. Názor na to, či tieto veci majú alebo nemajú vplyv na váš úspech, si takisto vytvárame sami.

Foto: Vladimír Veverka

Foto: Vladimír Veverka

Etika rovná sa zdravý rozum

Nemyslite si, že etika je len o tom, že nekradnete, nevraždíte a navonok dodržiavate všetky zákony. Samozrejme, porušovanie zákonov a pravidiel nie je v poriadku: akýkoľvek extrémizmus je ničivý. Dôležité je však nestratiť sa v spleti paragrafov a ak sa ocitnete na morálnych križovatkách, používajte zdravý sedliacky rozum: páčilo by sa vám, ak by vám niekto urobil to, čo sa práve chystáte spraviť vy? Ak som predajca a dohodnem si termín s potenciálnym zákazníkom, nemôžem si schôdzky mimovoľne rušiť a posúvať si ho vo svojom kalendáriku hore a dolu tak, ako mi to práve vyhovuje. Bez predchádzajúcej konzultácie s ním nemôžem očakávať, že takéto nečestné konanie pochopí. Nepochopí! Hoci mi možno niektorí z nich do telefónu povedia, že ma chápu, aj tak sa v duchu budú čudovať. Ak raz dám sľub, tak robím všetko preto, aby som ho splnil. Skrývať sa za trápne výhovorky ešte nikomu nepostavilo a nezabezpečilo impérium v jeho oblasti. Ba dokonca ani druhé miesto.

V dnešnej dobe má mnoho firiem zavedený nejaký druh etického kódexu. Mnohokrát ho však zamestnanci považujú iba za kúsok papiera, s ktorým si môžu viete čo. Ak však takýto kódex platí a ja sa ho ako manažér držím, neexistuje, že si sám udelím výnimku a tu a tam sa od neho odchýlim. Inak sa nemám právo čudovať, prečo sa mi nedarí. A pokiaľ moji ľudia vidia, že moje vlastné pravidlá mi visia na stene iba pre parádu, nebudú sa nimi riadiť ani oni.

Slovo chlapa platí

Teraz si možno hovoríte: „No, už len ty si nám tu chýbal. Frajer, čo je stále etický, bez chyby a bez viny, stále dochvíľny, dobre naladený, a vôbec.“ Už vidím, ako sa ľudia, čo ma poznajú trochu lepšie, usmievajú. Nebudem vám klamať: aj ja som vyviedol pár psích kúskov a tiež som sa čudoval, prečo sa mi odrazu v práci nedarilo alebo prišlo slabšie obdobie. Teraz to viem: išlo jednoducho o moje vlastné, neetické činy.
Aby som vás nevydesil, nešlo o nič strašné. Práve naopak: bolo to postavené na takých maličkostiach, ako napríklad „toto má čas, to neskôr“, „toto urobím potom“, „s týmto zákazníkom by som sa mal rozlúčiť“ a podobne. Do týchto pascí pohodlnosti môžete padnúť veľmi ľahko, hlavne ak sa vám darí a ste alebo patríte medzi najlepších. Zostať hore, rásť a expandovať sa dá jedine vtedy, ak si svoj štít držíte čistý. Cesta do pekla nie je vydláždená dobrými úmyslami: tie dlažobné kocky tvoria pohodlie, lenivosť, zaháľanie, zahadzovanie šancí, pocit vlastnej nadradenosti a pýcha, ktorá predchádza pád.

Mať dobré výsledky a byť vysoko produktívny sa dá aj dlhodobo a dokonca aj v časoch, keď sa iným nedarí. Základnou zásadou je, že ak viem, že mám niečo urobiť, tak to urobím, aj keď sa mi do toho nechce. V takýchto situáciách sa treba nakopnúť, prípadne niekoho požiadať, aby vám ten kopanec dal za vás. Niektorých ľudí treba nakopnúť aj niekoľkokrát, hlavne tých, ktorí sú veľmi tvrdohlaví a na prvýkrát im to „nedochádza“. Pokiaľ k nim patríte, majte tú trochu pokory na to, aby ste sa rozhýbali a dali do práce.

Bohatstvo i úspech môžu byť len pozlátkom

Občas sa nám môže stať, že v živote zakopneme. Nie sme ani prví ani poslední, komu sa to prihodilo. Dôležité je postaviť sa, ísť ďalej a hlavne sa z toho poučiť. Mne sa párkrát podarilo spadnúť veľmi tvrdo, no ak by som sa nepostavil, nebol by som dnes tu. Buďte múdrejší ako ja a poučte sa z chýb iných. Ak si prajete skúsenosť vlastnú, nech sa páči, no varujem vás: buďte dobre pripravený na následky.

Zostáva nám ešte posledná kapitola nášho puzzle. Čo má človek urobiť s ľuďmi, ktorým sa darí, biznis im ide a prachy sa točia, no pritom viete, že tam nie je všetko s kostolným poriadkom? Nuž, budem apelovať na vašu schopnosť pozrieť sa na veci z nadhľadu. To, že niekto zarába veľké peniaze neznamená, že mu aj zostanú. Neviete, či z nich nemusí veľkú časť obetovať na úplatky, prípadne na svoju „ochranu“. V dnešných časoch je pomerne obľúbeným fenoménom mať milenku, čo je mimoriadne drahá záležitosť. Ako bonus k tomu možno získať rozpadajúcu sa rodinu a deti, ktoré svojho živiteľa poznajú iba z fotiek a veľmi sa k nemu nehlásia. A tu máme tohto zdanlivo úspešného človeka. Zostáva sám, opustený a bez priateľov. Zostali mu už iba tí, ktorých musí platiť.

Či mu budete závidieť aj potom, nechám na vás. Mne osobne je takých ľudí ľúto, nie však natoľko, aby som kvôli nim nespal alebo bol smutný. Vedzte, že na každého, kto má za ušami, raz dôjde. A možno už aj došlo, len ste to ešte nespozorovali. Je len na vás, ktorú cestu si vyberiete. Správne rozhodnutie môžete urobiť každý deň.

Autor: Marek Béreš, DeutschMann Internationale Spedition, s.r.o., www.deutschmann.sk
Foto: Vladimír Veverka, www.vladoveverka.sk

Komentáre

Rubrika: Strategický manažment