Dobré vzťahy medzi ľuďmi sú základom úspechu firmy

20. októbra 2015 | Pridal: Viac

Dlhodobá vysoká produkcia je možná iba vtedy, ak na firemnej palube vládnu dobré medziľudské vzťahy a máte dobrých ľudí. Ako ich spoznať? Sú to tí, s ktorými máte priamu a bezproblémovú komunikáciu, ľudia vašej krvnej skupiny, ktorí majú podobné životné hodnoty ako vy. Môžete im dôverovať a bez veľkých obáv zveriť zodpovednosť za funkčnosť dôležitých častí spoločnosti a za vykonanie tých najnáročnejších úloh. Sú spoľahliví, verní a čestní a sú neoddeliteľnou súčasťou firmy.

Vždy, keď sa rozprávam s významnými podnikateľmi, ktorí dnes riadia stovky ľudí a začínali od nuly, uvedomím si, aké je pre nich dôležité vybudovanie a následné udržanie dobrých medziľudských vzťahov. Všetci bez výnimky tvrdia, že bez dobrých medziľudských vzťahov sa dobrá, výkonná firma vybudovať nedá. A naopak, ak sa vzťahy veľmi pokazia a nikto ich nedá do poriadku, firmu to môže neuveriteľne veľkou rýchlosťou zničiť.

S nepoctivcom sa kamarátiť nedá

Raz už je to tak: darmo máte krásne budovy a zavedené ISO, presných dodávateľov, plné sklady kvalitného tovaru a včas platiacich odberateľov, ak sa vaši ľudia medzi sebou hádajú, škodia si a ohovárajú. Vtedy sa v lepšom prípade firma hýbe vpred ako sane na letnom svahu a v horšom sa rozpadá.

Dobré vzťahy vo firme sa ešte nikdy nevybudovali iba tým, že sa napísali múdre smernice či popisy práce. Určite ich nezabudnite napísať, ale vždy pamätajte na to, že dobré vzťahy zabezpečíte iba tým, že budete spolupracovať s dobrými ľuďmi. Darebáci a podvodníci aj tak každú smernicu účelovo prekrútia alebo porušia tak, ako sa im to v danej chvíli hodí.

Medziľudské vzťahy sú natoľko závažné, že ktokoľvek, kto opakovane vnáša nezhody medzi vedenie a stredný manažment, medzi stredný manažment a radových pracovníkov alebo medzi radových pracovníkov a vrcholové vedenie firmy, musí byť z firmy nekompromisne poslaný preč. Zbytočne by ste produkovali a naháňali zákazky, ak by tam bol niekto, kto by sústavne sypal piesok do firemného súkolesia: nefungovalo by to.

Čo však dobré vzťahy znamenajú? Ich základom vždy bola, aj bude, dobrá etika ľudí. Ak zamestnanci deklarujú také životné hodnoty, ktoré sú plne kompatibilné s rozumnými pravidlami firmy, práve to tvorí jej životaschopný základ. Ale ak majú ľudia zlé etické zásady alebo deklarované zásady nedodržiavajú, budete sa opakovane dostávať do veľkých problémov. Keď pracovníci kradnú či berú úplatky, na zamaskovanie svojich kriminálnych činov musia odvádzať pozornosť klebetami či klamstvami o čestných ľuďoch.

Foto: Vladimír Veverka

Foto: Vladimír Veverka

Dva piliere vzťahov

Na vybudovanie a udržanie dobrých vzťahov treba dať dôraz na rôzne oblasti. V prvom rade by ste na palube firmy mali mať iba takých ľudí, ktorým môžete dôverovať v tom, že aj náročné práce kvalitne vykonajú bez vášho dohľadu. Je zlé, ak šéf osobne robí všetky náročné práce iba preto, lebo nikomu vo svojom tíme neverí, že to dokáže urobiť rovnako dobre, ako on. S rastom firmy bolo veľa šéfov priam donútených naučiť sa dôverovať svojim ľuďom – veď keď pribúda práca, narastá aj závažnosť riešených problémov. Ak sa šéf nenaučí prácu delegovať nižšie postaveným ľuďom a pokúša sa všetko riešiť sám, postupne ho to prevalcuje a celú firmu to stiahne dolu. Preto musíte v prvom rade mať ľudí, ktorí „majú na to“, a dôverovať im.

Logicky z toho vyplýva, že si veľký pozor musíte dávať už pri ich výbere. Hľadajte a prijímajte ľudí, ktorí sú dostatočne kompetentní, ľudí majúcich praktické vedomosti z oblasti, v ktorej budú pôsobiť, primerané vzdelanie a dostatočné IQ, ako aj veľkú túžbu pracovať. Veľmi totiž záleží aj na ochote a schopnosti zdolávať problémy, ktoré bežný pracovný život vždy prináša. Chcite, aby to boli ľudia, ktorí sú náležite zodpovední za svoju prácu, hrdo sa hlásia k úspechom a neskrývajú sa za chrbty iných v prípade nezdaru a problémov. Kompetencia v práci znamená aj to, že si pracovníci dokážu samostatne prácu naplánovať a realizovať ju až do víťazného konca.

Slovo nad zlato

Nesporne najzávažnejšou časťou dobrých vzťahov je dobrá komunikácia. Čo to presne znamená? Vynikajúca je vtedy, ak si blízki ľudia niekedy rozumejú iba na základe pohľadu, až to niekedy vyzerá, že si čítajú myšlienky. Viac ale bude pravdou to, že ak niekto s niekým dlho spolupracuje a obaja majú rovnaké skúsenosti, podobný štýl práce a životné hodnoty, tak si skutočne rozumejú a stačí iba malé gesto alebo náznak, a už si podávajú to potrebné kladivo či iný nástroj.

Znamená to aj to, že sa ľahko dohodnú aj na komplikovaných veciach. V zlých firmách sa celé týždne hádajú na nepodstatných maličkostiach a nemôžu sa pohnúť vpred, lebo sa zasekli na hlúpostiach. Ak v dobrej firme niekto niečo povie, tak ten druhý rýchlo pochopí, čo bolo povedané. Znie to síce triviálne, ale skúste si spomenúť na ľudí, ktorí na každú vašu druhú vetu podráždene reagujú výrokom: „Čo hovoríš? Nerozumiem ti!“ Dobrá komunikácia je aj o tom, že ak niekomu položíte otázku, odpoveď na ňu príde veľmi rýchlo a nemusíte ju páčiť ako na mučidlách.

V dobrej firme ľudia spolu hovoria a komunikácii sa nevyhýbajú. V zlej firme vám ani len nezdvihnú telefón a keď vidia neprijatý hovor, neunúvajú sa zavolať späť.

Vážte si druhých i seba

Dobré vzťahy v každej firme musia byť vždy podložené vzájomnou úctou a rešpektom. Ak niekto, či už šéf alebo vedúci pracovník, opovrhuje podriadenými, ak im stále dáva najavo, že sú to nuly a nič v živote nedokázali, tak robí jednu z najväčších chýb v manažmente. Veď pre každého človeka je najdôležitejší on sám. Zachovať si sebaúctu, česť a hrdosť je dôležité pre každého z nás. A ak po tom zamestnancovi dupete tým, že si nepamätáte ani jeho meno, znehodnocujete jeho výsledky, urážate ho a ukazujete to, že iba vy ste ten múdry, tak sa dočkáte veľkého odsúdenia a nepriateľstva.

Podľa ovocia spoznáš strom. Ak vo vašom okolí prevládajú dobré vzťahy, je to vaša zásluha a patrí vám za to poďakovanie. Samy od seba by nikdy nevznikli.

Autor: Ladislav Pavlík, www.uspesnimanazeri.sk (viac o autorovi)
Viac praktických tipov z oblasti manažmentu nájdete v knihe „Kľúč k úspešnej firme“.
Foto: Vladimír Veverka, www.vladoveverka.sk


obalkaLadislav Pavlík

O mojom živote nebudú rozhodovať iní

Kniha Ladislava Pavlíka vás povzbudí v ťažkej chvíli, dodá vám energiu a vieru, že aj napriek dočasnej nepriazni osudu dokážete splniť svoje sny a prežiť svoj život podľa vlastných predstáv. 

Kniha je určená každému, kto chce spojiť úspech v práci so šťastím svojej rodiny a je zamyslením sa nad skutočnými hodnotami a zmyslom života.

Knihu si môžte objednať na tel. č.: 0908 772 604 alebo na emailovej adrese knihy@uspesnimanazeri.sk. Cena knihy je 15€ s DPH / kus + poštovné.

Prejsť na objednávku »

Komentáre

Rubrika: Strategický manažment