Čím viac ľuďom dávam, tým menej sa im chce robiť

20. decembra 2016 | Pridal: Viac

Chcete, aby sa vaši podriadení mali dobre. Dáte im vysoké fixné platy, vianočné posedenie, dobré odmeny, služobné autá a iné hodnotné bonusy. A predsa vám stále hovoria, ako im je zle! Neustále opakujú, ako sa nedá podať väčší výkon, ako toho majú veľa a nie sú ochotní urobiť nič navyše. Čo s tým?

Vo svete manažmentu fungujú isté pravidlá. Sú odskúšané stáročiami a mnohokrát sú podchytené aj v slovenských prísloviach. Napr. „bez práce nie sú koláče“, „ako sa do hory volá, tak sa z nej ozýva“, alebo „aké požičaj, také vráť“. Je to všetko pravda. Čo človek urobí iným, to sa mu vráti. Ale niekedy to vyzerá tak, že to neplatí. Hovorí sa aj „podaj mu prst a zoberie ti celú ruku“ alebo „za dobrotu na žobrotu“. Tak ako to naozaj je?

Predstavte si šéfa, ktorý riadi továreň na výrobu stoličiek. Nemá čas na všetko a preto deleguje jeden post svojmu podriadenému. Verí, že ho bude zvládať. „Poď sem, budeš vedúci dopravy. Máme dvanásť kamiónov a budeš pomocou nich rozvážať naše stoličky po celom svete, rozumieš?“ „Jasné, šéfe, postarám sa o to, spoľahni sa!“

Šéf ho zaškolí, dá mu popis práce a verí, že to zvládne. Dá mu na starosť niečo obrovské – celú dopravu. Prebehne týždeň, možno mesiac. Ale po dvoch mesiacoch prichádza zamestnanec za šéfom: „Šéfe, mám problém. Zasekol sa mi kamión na španielsko-andorskej hranici a ja neviem, čo mám robiť.“ Čo čert nechcel, je práve piatok poobede. Vtedy tento šéf, dobráčisko od kosti, urobí najväčšiu chybu vo svojom živote. Povie: „Vieš ty čo, choď len domov, ja to zariadim. Mám známeho v Madride, zavolám tam a vyriešime to.“

„Ďakujem ti pekne, si super šéf!“, vraví mu podriadený. Hodil na svojho šéfa problém a ten ho rieši. Volá do jedenástej večer, vybavuje a fakt to aj vyrieši. Otázka teraz znie: Kto poznal riešenie problému? Šéf. Kto zapríčinil vyriešenie? Šéf. Kto vlastne prevzal zodpovednosť za tento problém? Šéf. A hneď je oheň na streche.

Celý článok si prečítate v knihe kolektívu autorov HCA Slovakia KĽÚČ K ÚSPEŠNEJ FIRME.

Knihu si môžete objednať TU »

Autor: Ladislav Pavlík, www.SkolaManazmentu.sk

Foto: Rudolf Baranovič

Foto: Rudolf Baranovič

Foto: Rudolf Baranovič, www.facebook.com/ruiger

Komentáre

Rubrika: Strategický manažment