Chcete začať podnikať? (I.)
Možno sa práve rozhodujete, že sa stanete novým slovenským Henrym Fordom či Tomášom Baťom. Dobre, to je chvályhodné. Zobrať život do svojich rúk, to sa počíta!
Väčšina odborníkov na podnikanie vám pravdepodobné poradí nasledovné:
- Musíte mať dobrý podnikateľský nápad, skutočne silnú myšlienku, t.j. niečo, čo je mimoriadne hodnotné a nik iný na to doteraz na Slovensku alebo vo vašom okolí neprišiel.
- Musíte mať urobenú perfektnú analýzu trhu – dnes už existujú odborníci z rôznych agentúr, ktorí vám s tým ochotne pomôžu. Z toho bude vychádzať váš podnikateľský zámer, ktorý vám posúdi nejaký úradník a samozrejme vaša banka.
- Dôležité je mať skvelé finančné zabezpečenie – dnes už existujú účelové služby finančných inštitúcií, môžete si napríklad s ľahkosťou vybaviť úver pre začínajúcich podnikateľov.
- Treba prijať veľa perfektných ľudí, najlepšie s veľkou praxou a ochotných svojou tvrdou obetavou prácou podporiť začínajúceho kapitalistu. Dobrou správou je, že keď ich prijmete z Úradu práce, tak dostanete finančnú podporu z nejakého eurofondu určeného na zníženie nezamestnanosti.
- Otvorte si kanceláriu na dobrom mieste, najlepšie na hlavnej ulici, kúpte si poriadny „repre“ oblek a auto a dajte si urobiť od odborníkov logo firmy a poriadny web.
- Aj keď som sa veľmi snažil, aby som pri písaní týchto bodov neupadol do ironického tónu – aby to vyzeralo ako seriózny materiál – tak s hanbou priznávam, že už pri bode 4 som to vzdal.
Takéto a ešte väčšie hlúposti píšu hrubé učebnice zo stola teoretikov, ktorí v živote nedržali v ruke lopatu či handru. Dokonca to učia aj rôzne školy a poradenské vzdelávacie firmy bez akejkoľvek vlastnej skúsenosti.
Aká je pravda? Ako je to naozaj?
V skutočnosti drvivá väčšina slovenských podnikateľov začínala podnikať bez geniálnych myšlienok. Mali iba jednoduchú myšlienku – napr.: „Niečo musím robiť, lebo som prišiel o prácu a nemám peniaze na živobytie!“ alebo „Už sa to v tejto doterajšej práci nedá vydržať, pre ten bordel čo tam je. Ja sa už nebudem hanbiť za svojho neschopného šéfa, idem to radšej poriadne zorganizovať a robiť sám!“ Alebo tiež „Chcem niečo dosiahnuť, ale v tejto práci sa už nikam nedostanem, tu sa nedá rásť!“ Často ľudia chcú viac peňazí: „Chcem si poriadne zarobiť, už ma nebaví dostávať tú almužnu, čo mi platili doteraz, som omnoho hodnotnejší pracovník, tu ma len zneužívajú!“
O geniálnom nápade sa takmer nikdy nedá hovoriť. Aspoň ja poznám na Slovensku iba jednu firmu, čo začala podnikať až po tom, čo najprv vlastnila svetový patent. Možno ich je viac, ale zväčša je to úplne inak.
Ľudia proste robia to, čo sa naučili v predchádzajúcich zamestnaniach, alebo ak mali šťastie na dobrú školu, robia to, čo sa naučili v škole (toto je stále zriedkavejšie, lebo ubúda škôl, ktoré vás naučia niečo použiteľné v praxi), alebo nový podnikateľ robí to, čo bolo doteraz jeho hobby a teraz si pomocou záľuby chce aj zarobiť (napr. fotografia, ručné práce, stavbárčina, chov psov a podobne).
Áno, je pravda, že treba mať nápad, a to primerane dobrý a použiteľný (bez toho sa podnikať nedá), ale vôbec nemusí byť geniálny. Čo znamená „primerane dobrý“? Nuž, musíte mať schopnosť vytvoriť istú vec (stôl, jedlo, postaviť stenu,….) alebo urobiť službu (opraviť auto, ušiť šaty, doviezť tovar z Číny, upraviť trávnik…), o ktorú je vo vašom okolí skutočný záujem. Ak to ľudia považujú za užitočné a sú ochotní za to aj dostatočne veľa zaplatiť, mohli by ste z toho príjmu aj prežiť. Toľko k úvodnej analýze.
A ako je to s tými perfektnými zamestnancami? Úvod si najprv preskáčete sami, možno spolu aj s rodinou alebo verným kamarátom, s ľuďmi, ktorí sú vám ochotní pomôcť aj za malé peniaze. Nedá sa nič robiť. Ale nemusí to trvať mesiace: niekedy stačí robiť niektoré posty iba pár dní či týždňov a môžete ich delegovať a ísť ďalej. A neskôr je veľmi dôležité nájsť dobrých ľudí. Ak však začínate od piky a logicky viete všetky činnosti svojej budúcej firmy osobne dobre robiť, potom ich viete aj dobre spísať a následne aj delegovať budúcim zamestnancom. Nanešťastie platí to, že nájsť šikovného zamestnanca na úrade práce je obrovské šťastie. A také má na základe môjho malého interného prieskumu iba jeden z 50 podnikateľov.
A čo finančné zabezpečenie? Iba kamikadze podnikateľ začne podnikať s tým, že si ako prvé zoberie úver, kde založí celý svoj rodinný dom a záhradu starej mamy a vôbec pritom netuší, či to jeho podnikanie vôbec úspešne pôjde. Kde však zobrať prostriedky na začiatok?
O tom, ako zabezpečiť finančné krytie na rozbehnutie podnikania, sa dozviete v časti (II.).
Komentáre
Rubrika: Strategický manažment
Sledujte nás
Pripojte sa k nám!