Ako zmeniť katastrofu na víťazstvo

3. septembra 2015 | Pridal: Viac

Život prináša mnoho pekných i krušných chvíľ. Hoci jedného dňa môže človeku ísť všetko s ľahkosťou od ruky, nikdy s úplnou istotou nevieme, čo nám zajtrajšok prinesie. Dobrou správou je, že aj keby mal pre nás pripravenú sériu čiernych dní, vždy je možné ju prekonať. A na jej konci opäť vyjde slniečko.

Foto: Mária Švarbová

Foto: Mária Švarbová

Neopúšťajte priateľov
V živote sa niekedy stáva, že sa človeku katastroficky nedarí. To sú chvíle, kedy potrebuje počuť dobré slovo a cítiť podporu priateľa. Vtedy potrebuje také miesto, o ktorom vie, že tam má možnosť bezpečne skloniť svoju hlavu. Ak vo chvíli veľkého sklamania, neúspechu, trápenia či žiaľu necháte človeka bez pomoci, môže upadnúť, opustiť sa, ochorieť a stať sa malomyseľným. Môže odísť či dokonca zomrieť. Neopúšťajte priateľov vo chvíli, keď vás najviac potrebujú.

Nepodceňujte svoje možnosti pomôcť
Ak je človek úplne dole, niekedy nevidí žiadne riešenia. Preto je dobre, keď je v takej chvíli vedľa neho niekto, kto ho tak trochu popchne a potom to už zväčša „ide samo“. Niekedy stačí urobiť málo a zachránite tým priateľovi život. Často ho stačí iba vypočuť a povedať, že rozumiete, čo sa stalo a povedať mu zopár povzbudivých slov. Spýtajte sa ho na jeho predstavu budúcnosti, na to, čo chce s danou situáciou urobiť a ubezpečte ho o svojej podpore. Váš priateľ si až po prehrmenej búrke uvedomí, kto bol a kto nebol jeho skutočným priateľom. Veď nie nadarmo sa hovorí, že v núdzi spoznáš priateľa.

Aj málo môže zachrániť život
Urobte aspoň niečo alebo ešte lepšie, urobte všetko, čo je vo vašich silách. Aj malá podpora sa môže stať práve tým rozhodujúcim impulzom, ktorý otočí osud človeka. Preto nebuďte nikdy ľahostajný, možno jediné vaše slovo alebo telefonát rozhodne. Všímajte si priateľov v núdzi a stojte pri nich. Pomôžte im preniesť sa cez čierne obdobie a postavte ich na nohy. O pár rokov budete veselo spomínať na to, ako ste to spolu zvládli.

Ak ide o život, dokážete aj nemožné
Všetci máme v sebe zvláštnu energiu, ktorá môže naplno vytrysknúť vtedy, keď si človek uvedomí, že je vážne ohrozené jeho prežitie. Možno ste aj vy zažili chvíle, kedy ste boli presvedčení, že vám ide o holý život – napríklad pri blížiacej sa neodvratnej autohavárii, pri strate práce, manželky alebo zdravia. Ak beží za vami svorka divokých psov, preskočíte aj dvojmetrový plot. Schopní ľudia v sebe v takejto chvíli objavia obrovskú silu a s božským pokojom budú konať. Jednoducho vstanú a s energiou, ktorá sa „odniekiaľ“ vynorila, robia správne veci, ktoré za bežnej situácie niekedy vyzerajú ako nemožné, ba priam ako zázraky.

Zachraňujte po krôčikoch
V živote sa dá dosiahnuť akýkoľvek cieľ, ak sa k nemu približujete po takých vysokých stupienkoch, o ktorých viete, že ich dokážete zdolať. To platí aj pri riešení obrovských problémov. Nechcite po človeku, aby zo dňa na deň bolo všetko urovnané a v poriadku. Ak urobí prvý krok ku svojej záchrane – krok, o ktorom si vedel predstaviť, že ho urobí – odrazu uvidí a urobí aj druhý krok, potom zdolá tretí a štvrtý, a tak ďalej. Postupne sa dostáva von zo svojej „tragédie“, ktorá pomaly ale isto prestane vyzerať tak zle.

Čo ťa nezabije, to ťa posilní
Toto heslo je zaujímavé, hoci možno znie tvrdo. Až po prežitej „akcii“ si človek povie „nuž, ak som toto zvládol, prežijem už všetko“. Preto sa ľudia, ktorí úspešne prekonali veľké prekážky, stávajú sebavedomými (presnejšie moci-vedomými, čo je to isté) a neboja sa ďalších výziev. Dokonca ich mnohí úmyselne vyhľadávajú!

Nebojte sa vymeniť ľudí, ktorí vás nechali v štichu
Rozumný človek si musí urobiť poriadok s okolím, ktoré ho zradilo. Bude musieť vymeniť údajných „priateľov“, ak nechce, aby sa mu takáto situácia opakovala. Veď keď človek zvládne katastrofu, v ktorej ho všetci opustili, potom musí logicky prehodnotiť aj celý doterajší spôsob života. Jednou z tých neľahkých vecí je zbaviť sa falošných kamarátov a pochybnej rodiny. Väčšinou práve títo ľudia veľkou mierou prispeli k vašim problémom. Nemusíte sa im roky mstiť ako gróf Monte Christo. Nehnevajte sa na nich, nemíňajte drahú energiu na nenávisť – verte, že pri svojom spôsobe života budú mať dosť problémov aj bez vás. Proste ich vymažte z facebooku a telefónneho zoznamu, prestaňte ich vyhľadávať a stretávať sa s nimi. Treba si nájsť nových, lepších priateľov a niekedy aj partnera.

Nemeňte iba okolie, zmeňte seba
Môžem vám napísať aj niečo menej príjemné? Možno sa vám to nebude páčiť a budete aj protestovať, ale prosím vás, popremýšľajte nad tým, píšem to iba na základe skúsenosti. Zmeniť okolie je náročné, ale náročnejšie môže byť zmeniť sám seba: zmeniť svoje postoje, úvahy a hodnoty. Nepríjemné veru býva uvedomenie, že to ja sám som si nesprávne vyberal priateľov, to ja som mal nesprávne životné hodnoty a to ja som podporoval darebákov a veril ľahostajným, cynickým, bezcharakterným ľuďom. To ja som si doteraz málo všímal tých skutočne hodnotných ľudí, to ja som im málo pomáhal, to ja som ich nevidel. To ja som im doteraz nedával nič natoľko cenné, aby ma považovali za človeka hodného pomoci. Kto seje a zalieva burinu, nikdy nebude obklopený vysokými lánmi pšenice a nebude môcť piecť koláče.
Vyznieva to kruto, ale je to tak. Človek, ktorý nič dobré nedáva von a iba sa ľutuje zahľadený do svojich problémov, nemôže očakávať, že sa celý svet odrazu zdvihne a bude mu pomáhať, ak to práve bude potrebovať. Dobrým ľuďom, ktorí pomáhajú svojmu okoliu, iní ľudia radi pomôžu.

Čo ľuďom dáte, to sa vám vráti
Začnite vedome robiť dobré veci, kvalitne pracujte, pomáhajte deťom, rodičom a priateľom, či už v práci alebo doma. Neustále robte veci, ktoré sú užitočné nielen pre vás, ale aj pre ostatných. Konajte tak nie preto, aby vám ľudia pomohli v núdzi, ale preto, lebo je to správne. „Deň, keď som nikomu nepomohol, bol zbytočným dňom“, hovoril ktorýsi rímsky cisár. Nepolievajte burinu, pestujte ruže. Nerobte nič škodlivé iným a uvidíte, že časom okolo vás rozkvitne nádherná záhrada plná vďačných ľudí, ktorí z nej mali úžitok. Lebo vaše okolie vám každú chvíľu ukazuje, aký ste záhradník. Ukazuje, čo ste si vypestovali a kým ste naozaj.

Život je krásny, keď si ho krásnym urobíme
Svet okolo nás nevytvorili iba iní ľudia. Je to náš svet, ktorý nám ukazuje, čo sme stvorili my alebo sme dovolili iným, aby okolo nás vytvorili. Vždy sme príčinou toho, s kým, ako a v akom prostredí žijeme. Život je krásny, keď si ho krásnym urobíme.

Autor: Ladislav Pavlík, (viac info o autorovi získate TU)

Ďalšie zaujímavé rady a tipy z oblasti manažmentu nájdete aj v knihe „Ako fungujú úspešné firmy“

Foto: Mária Švarbová, www.mariasvarbova.com

Komentáre

Rubrika: Strategický manažment