Ako pracovať s príbuznými vo firme

12. januára 2016 | Pridal: Viac

Rodina a práca, práca a rodina. To sú dve navzájom prepojené a veľmi súvisiace veci. Jedno ovplyvňuje druhé a druhé prvé. Ideálne je, ak sa obe strany navzájom podporujú a pomáhajú si. Vtedy sa darí každému.

Keď sa úprimne porozprávate s vašimi pracovníkmi, zistíte, že dobrých 80 % z nich považuje dobré vzťahy v rodine za kľúčový faktor vlastnej spokojnosti. Povedia vám, že žiadne peniaze alebo drahé auto nemôže nahradiť lásku v rodine, úprimnosť a zdravie najbližších.

Ak máte doma vzťahy v poriadku, je tu možnosť podávať veľké výkony. Ak sa doma dvaja členovia domácnosti stále hádajú či chystajú rozvod, spôsobuje im to také veľké utrpenie, že človek nemá energiu plne sa venovať pracovným povinnostiam, zabúda na úlohy, je stále nepozorný a unavený. Ak to trvá pridlho, bude aj chorý. Skôr či neskôr to pocíti aj na výplate či dokonca dostane výpoveď.

To isté platí aj vo firme. Ak sa človeku nedarí v práci, neplní úlohy a firma nemá zisk, následne nie sú prémie a v extrémnom prípade ani výplata či zamestnanie. Ľudia sú nervózni, vrčia po partneroch, bijú deti, tu a tam niekto začne piť či hrať na automatoch a rodinná pohoda je nadobro preč. Rodina rýchlo pocíti a zle znáša nezdary jednotlivca v jeho práci.

Takže, preto musí rodina aj firma fungovať, a preto musí byť aj človek samotný duševne a telesne zdravý, teda celkovo v poriadku. Lebo sú to spojené nádoby, ktoré sa navzájom ovplyvňujú.

Foto: Helena Kurusová

Foto: Helena Kurusová

Vzťahy sú o tvorení

Predstavte si, ako sa vyššie uvedená situácia ešte viac spletie, ak priamo v práci robíte s príbuznými. Nič proti tomu: nič krajšie podľa mňa nemôže byť. Kto iný by mal byť s vami, ak nie tí najbližší? Ak sú vzťahy v rodine dobré, máte sa radi a dôverujete si, nemusíte riešiť malichernosti a dokážete podať oveľa väčší výkon. Od príbuzných často očakávame aj dostávame omnoho väčšie výkony ako od bežných kolegov.

Poznám veľa firiem, kde spolu pracujú manželia. Najčastejšia kombinácia je tá, že muž robí riaditeľa, naháňa obchody a výrobu, kým jeho manželka je jeho pravou rukou. Stará sa o firemné „papiere“, financie či personalistiku. V malých firmách varí aj kávu, objednáva stravné lístky či upratuje.

Stále častejšie vidím prípady, keď vo firme pracujú deti majiteľa. Nie každý človek chce založiť firmu, ktorá pretrvá generácie. Ale veľa majiteľov podniká s myšlienkou, že raz, keď firmu vybudujú, odovzdajú ju svojim nasledovníkom, ktorí ich štafetu, myšlienky a meno ponesú ďalej. A prečo aj nie? Je to istý spôsob, ako sa stať nesmrteľným.

Na pracovisku nachádzame aj svoje nové lásky. Veď veľa času trávime v práci, možno až polovicu celého života. Je preto prirodzené, že tu vzniká veľa párov, vzťahov, ba dokonca až manželstiev.

Manželstvo je o tvorení. Chceme žiť s tým človekom, s ktorým dokážeme tvoriť budúcnosť. Na to veľa manželstiev nanešťastie zabúda. Zobrali sa, kúpili si byt, stvorili deti, tu a tam povysávajú obývačku a opravia kvapkajúci vodovod, raz za päť rokov idú na dovolenku a tým celé ich tvorenie zhaslo. Hotová nuda.

V práci nás našťastie neustále tlačia termíny, plány a ciele vedenia, požiadavky trhu, tlak konkurencie, rôzne problémy, a aj keď na ne nadávame, je skvelé, že ich môžeme mať! Hoci sa nám možno do toho nechce, aj tak musíme každý deň vytvárať budúcnosť, špekulovať, rozmýšľať a hľadať riešenia, lebo inak sa rozpadneme. Tvorenie nám nielenže zabezpečuje prežitie, ale je aj veľmi vzrušujúce. Predtým tu nebolo nič, a zrazu tu niečo je! Je to niečo, čo sme my vymysleli. Super! Keby to ľudia takto robili aj doma a nielen v práci, nemuseli by sa v takom množstve rozvádzať.

Čo sa týka previazanosti rodiny a firmy, stáva sa aj to – akoby toho nebolo dosť – že ešte aj doma rozmýšľame nad tým, ako zvládnuť úlohy od šéfa či zákazníka. Ak ste sa už niekedy rozprávali o práci doma, viete, že tieto rozhovory sú rovnako ohnivé ako na výrobnej porade. Správne by to malo byť oddelené: v práci o práci a doma o rodine. Rozprávať sa o polnoci s manželkou v posteli o tom, aké skrutky sa majú objednať do zajtrajšej výroby je už úplne nešťastné.

Ako žiť s príbuznými v práci

Pravidlo jeden: berte tých, s ktorými vychádzate dobre. Neberte do práce príbuzných, s ktorými máte doteraz zlý vzťah. Ak sa hádate doma a myslíte si, že sa to v práci napraví, je to chyba. Hádka sa prenesie na pracovisko, manžel ohovára manželku a naopak, a ľudia rozoštvaní dvoma partnermi prestávajú podávať výkony. A to ešte nehovorím o tom, ako veľmi utrpí autorita šéfa.

Nerobte s príbuznými výnimky ani ich nezvýhodňujte. Požadujte od nich veľké výkony.

Vo firme pracuje veľa ľudí. Dobrý šéf sa musí postarať o to, aby všetci kráčali do práce s úsmevom. A je jedno, či je to bratranec alebo úplne cudzí človek. Ak šéf dobre riadi svoju firmu, tak si tu všetci nažívajú ako jedna veľká rodina. V dobrom aj v zlom si pomáhajú a chránia tie hodnoty tímu, ktoré zabezpečia dlhodobé prežitie každého.

Autor: Ladislav Pavlík, www.uspesnimanazeri.sk
Foto: Helena Kurusova, www.helenakurus.sk


 

obalka

 

Ladislav Pavlík

O mojom živote nebudú rozhodovať iní

Kniha Ladislava Pavlíka vás povzbudí v ťažkej chvíli, dodá vám energiu a vieru, že aj napriek dočasnej nepriazni osudu dokážete splniť svoje sny a prežiť svoj život podľa vlastných predstáv.

Kniha je určená každému, kto chce spojiť úspech v práci so šťastím svojej rodiny a je zamyslením sa nad skutočnými hodnotami a zmyslom života.

Knihu si môžte objednať na tel. č.: 0908 772 604 alebo na emailovej adrese knihy@uspesnimanazeri.sk. Cena knihy je 15€ s DPH / kus + poštovné.

Prejsť na objednávku »

 

Komentáre

Rubrika: Strategický manažment