Ak ľudia nedosahujú ciele, tak za tým nehľadajte smolu. Oni NEVEDIA, ako sa to dá urobiť.

23. septembra 2012 | Pridal: Viac

Ten, kto nemá potrebné vedomosti o praktickom plánovaní a správnej organizácii práce, zvyčajne nedosahuje svoje ciele. Potom má tendenciu vyhovárať sa na osud a svoju karmu, prípadne obviňuje svoje okolie, šéfa či podriadených, manželku či vládu, že to oni môžu za to, že nedokázal splniť svoje plány. Alebo vám jednoducho povie: „Tu sa v tomto štáte nedá nič naplánovať!“ Ak toto od niekoho počujete, buďte si istí, že nevie nič o plánovaní a určite s ním nechoďte do spoločnej akcie. Takýto človek je nebezpečený a môže aj vás stiahnuť dole.

Niekto, kto je sklamaný tým, že už nedosiahol 1000 cieľov vo svojom  živote, vás bude zapálene presvedčovať, že akékoľvek plánovanie je aj tak zbytočné. Prípadne napíše knihu o náhodnosti plánovania. Ten, kto o plánovaní nevie nič vám bude tvrdiť, že dobré plánovanie ani nie je možné, je to iba teória a reálny život je úplne o inom.

Plánovanie nie je to, že najprv dosiahnem nejaký výsledok a potom vyhlásim, že to vlastne bol môj pôvodný cieľ. To je to isté, ako keby lukostrelec vystrelil, jeho šíp sa zapichol do steny a potom by okolo neho dokreslil terč. Bol by to podvod.

Správny postup je:

  1. Stanoviť si cieľ.
  2. Presne všetko potrebné  naplánovať.
  3. Dobre všetko potrebné zorganizovať.
  4. Tvrdo pracovať podľa stanoveného plánu a pripravenej organizácie.
  5. Dosiahnuť stanovený cieľ.

Toto dokážu iba ľudia, ktorí majú dostatok vedomostí o tom, ako sa správne plánuje a ako prácu zorganizovať tak, aby sa tieto plány stali skutočnosťou. Ak to neviem, celá moja práca je iba jeden veľký kus náhody. Bez potrebných vedomostí budem pracovať systémom: „Uvidíme, ako to dopadne, možno to vyjde, možno nie“.

Naučte sa, ako správne plánovať a organizovať prácu.

A stanete sa pánmi svojich cieľov.

 

 

 

Komentáre

Rubrika: Strategický manažment