Vianočné dobro

22. decembra 2015 | Pridal: Viac

Blíži sa čas Vianoc, zvláštny čas zimného slnovratu. Toto obdobie vnímajú ako výnimočné mnohé súčasné aj minulé tradície a náboženstvá. Je to čas dobrých skutkov a milosrdenstva, čas dávania, čas nápravy a snahy zlepšiť niečo vo svojom živote, ako aj v živote iných.

V každom z nás zaznie pri myšlienke na vianočný čas nejaká predstava. Väčšina z nás ho chce prežiť krásne, so svojimi blízkymi a ľuďmi, ktorých máme radi. Čakáme, že to bude čas radosti, spokojnosti a vnútornej pohody. Čo pre to môžeme urobiť? Ako prežiť krásne Vianoce?
Podľa mňa je, ako obyčajne, potrebné začať od seba. Dôležité je, aby vianočný duch prebýval vo vašom vnútri a aby ste nečakali, že ho prinesie niekto zvonku. Keď vianočná atmosféra skutočne prýšti z najhlbšieho vnútra, prispôsobia sa jej aj vonkajšie okolnosti. Naopak to fungovať nemôže, lebo vtedy sme len efektom udalostí a nie ich príčinou.

Sila medvedieho srdiečka

Moja predstava Vianoc sa začína rodiť už pár týždňov pred ich príchodom. Nenechávam si Vianoce na poslednú chvíľu, ale myslím na ne už vopred. Vnímam, čo očakávam a chcem zažiť. Pre mňa je dôležité, aby moji blízki boli šťastní: aby zažili niečo, čo ich môže pozdvihnúť zo všedných dní. Vianoce však nie sú len o drahých daroch, ale skôr o premýšľaní nad tým, čo by im skutočne dobré pocity prinieslo.

Napríklad, viete, čo bol mimoriadne cenný dar odo mňa pre moju mamu? Možno sa budete smiať, ale mäkkučký plyšový medvedík. Keď sme totiž boli v obchode, uvidela ho a hladila, stískala a tešila sa z toho, aké pekné hračky to dnes pre deti vyrábajú. Vtedy som si uvedomila, že mala troch súrodencov a určite nemohla mať všetky hračky, po ktorých túžila a že túžba sa ozvala, hoci po päťdesiatich rokoch.

Tak som bez ohľadu na jej vek, bez úvah nad tým, či je to spoločensky vhodné, kúpila medvedíka. Keď ho našla pod stromčekom, tá radosť a smiech boli úžasné. V živote som ju nevidela pod stromčekom sa celých päť minút smiať, až jej slzy tiekli. A ten smiech bol vďačný. Prečo? Lebo som dokázala pochopiť jej pocity a tým, že som jej ho dala, som jej pomohla prejsť pomyselenú hranicu, čo môže a nemôže mať a kedy. Darom vlastne nebol medvedík, ale kúsok viac slobody v tom, že možné je všetko.

Vianoce väčšina z nás prežije s blízkymi ľuďmi a rodinou. Ak chcete vidieť ich radosť, je potrebné vnímať, čo im ju môže skutočne priniesť, dať im svoju úprimnú pozornosť a vyhradiť si na to dostatočne dlhý čas, kým na to prídete. Je dobré preorientovať sa z postoja „ako bude o mňa postarané“, na postoj „ako sa ja o nich postarám“. Netreba očakávať, treba dávať.

Foto: Vladimír Veverka

Foto: Vladimír Veverka

Nerátajte darčeky na čísla

Dávať nemusíme iba na hmotnej rovine. Najcennejšie dary sú tie neuchopiteľné. Napríklad, ak dokážete odpustiť bratovi nemiestne vtipy či zababrané prestieranie, dokážete ho objať a povedať mu, že ho stále máte radi, určite mu dáte viac, ako len darček pod stromčekom. A možno si pôjdete zastrieľať z kuše či povoziť sa na pekáčoch po svahu ako voľakedy a čas sa na chvíľu vráti do radostného detstva. Táto chvíľa možno vymaže všetky vaše nedorozumenia, lebo zistíte, že sú nepodstatné, a ďalej budete kráčať životom o niečo múdrejší a lepší.

Ak vaše deti zoberiete na nočný výlet na kopec nad vysvietené vianočné mesto, možno v nich vzbudíte pocit spoluúčasti v tej kráse pred nimi, a vytvoríte v nich snahu túto krásu aj vytvárať a zachovávať. Vy sami poznajte svojich blízkych tak, aby ste vycítili, v čom pre nich zaznie kúzlo niečoho krásneho a hlbokého, čo im môže pomôcť pohnúť sa ďalej, získať nové obzory či precítiť hlbokú lásku.

Dobro a dary Vianoc sa nemusia obmedzovať len na našu rodinu. Videla som krásny príklad jednej obce. V nej žil skvelý človek, ktorý pomáhal mnohým ľuďom. Bol samý smiech: varieval guľáše snáď na všetkých akciách, vždy v humornom preoblečení a všetkým dával nezabudnuteľnú radosť. Veľmi sa tešil na súťaž vo varení kapustnice, ktorej sa chcel zúčastniť, ale čas mu to už nedoprial, odišiel z tohto sveta. A viete, čo sa udialo na súťaži? V jeho mene nastúpili dvaja zástupcovia, uvarili kapustnicu a celá obec ju uznala za víťaznú na jeho počesť. Splnili jeho túžbu a ocenili jeho dobrú prácu, i keď tu už nie je a uctili si humor a radosť, ktorú im dával. A jeho blízki dostali dar jeho prítomnosti, i keď nehmotnej, a pocit spolupatričnosti s celou obcou.

Je dobré myslieť na svoje okolie. Je dobré vytvárať šance na zlepšenie všetkých vzťahov. Veď kde inde začať, ak nie v nás samých?

Každý dobrý skutok sa počíta

V tomto čase človek viac premýšľa: má na to viac príležitostí. Ak dokážeme premýšľať o tom, čo nám dáva najhlbší zmysel nášho bytia, čím sme pre okolie dôležitý a aký pre nich máme zmysel, ak vnímame náš vzťah k prírode, k zemi a ku všetkým bytostiam, určite nám napadne mnoho vecí, ktoré môžeme robiť inak a lepšie – tak, aby prinášali radosť nám aj všetkému okolo nás.

Väčšina ľudí sa chce zapojiť do dobrých aktivít, ktoré pomáhajú druhým. Niekedy ale nevedia ako, alebo nemajú v seba dôveru, že to urobia dobre. Veďte ľudí okolo seba k tvorivým a dobrým veciam a možno im najviac darujete práve tým, že zistia, akí sú potrební a nenahraditeľní práve pre danú dobrú vec. A presne to ľudia potrebujú cítiť: že sú užitoční a cenní a že je ich snaha prínosom.

Všetko je to vlastne úplne jednoduché. Dávajte to najlepšie, čo si viete predstaviť, a robte veci, ktoré prinášajú okoliu dobro. Venujte pozornosť tomu, čo je pre vás skutočne podstatné, lebo tam je váš poklad. Nič iné vás aj tak nenaplní. Práve Vianoce vytvárajú práve pre tieto aktivity skvelý priestor. Preto vám prajem šťastné a veselé!

Autor: Monika Ponická, SPIG, s. r. o., www.spig.sk
Foto: Vladimír Veverka

 

Komentáre

Rubrika: Relax