Nepomáhajte nasilu

23. mája 2016 | Pridal: Viac

Chybujúci človek poslúchne vašu radu alebo pokyn oveľa skôr, ak cíti, že si ho vážite a máte radi.  To platí u vlastných detí, študentov škôl, u zamestnancov a dokonca aj u kriminálnikov. Dokázať mať rád človeka, aj keby ste mali všetky dôvody ho nenávidieť, nenechať sa strhnúť hnevom, aj keby ste mali možnosť tvrdo sa pomstiť za krivdy na vás spáchané, mať rád človeka takého, aký je a dokázať vždy konať správne a nebyť pri tom ovplyvnený zlou minulosťou, to je veľkosť človeka.

Veľkého človeka spoznáte aj podľa toho, že vám v prípade potreby automaticky pomôže. Nečaká na vašu prosbu či žiadosť, nečaká na divákov, nečaká na takú chvíľu, pokiaľ ho niekto uvidí, že on koná záslužný čin, nečaká na odmenu, nečaká na príkaz šéfa, proste vstane, príde k vám a pomôže, lebo podľa jeho úsudku to teraz treba a je to tak správne. Bežne to pravdepodobne denne vidíte okolo seba vo svojich rodinách, kde pozorujete, ako rodičia nezištne a automaticky pomáhajú svojim deťom. Nepotrebujú k tomu od nikoho pokyn.

Verím, že takých ľudí máte okolo seba aj vo vašej práci. Váš spolupracovník možno nezištne radí mladšiemu kolegovi, aby sa skôr uchytil. A dobrý sused, ktorý vám pomôže strážiť dom počas vašej dovolenky a nakŕmi vašu mačku je na nezaplatenie. Možno vídavate šoférov, ktorí zastavia auto na krajnici a odtiahnu z cesty spadnutý kus trámu, ktorý odletel z nejakého nákladného auta. Nepomáhajú sebe, ale ochraňujú a pomáhajú bezpečne jazdiť tisíckam neznámych šoférov, ktorí iba pôjdu po tejto ceste. Niekedy sa ale tento dobrovoľný pomocník stretne so zaujímavou situáciou.

Foto: Pavol Kulkovský

Foto: Pavol Kulkovský

Ten, komu je pomoc ponúkaná, ten, koho zachraňujete, ten, kto ju skutočne potrebuje, on ju nechce. Viac či menej slušne ju odmieta prijať, niekedy vám aj vynadá. Vás to trápi, lebo viete, ako mu pomôcť, viete, čo má spraviť, ale on to nechce od vás prijať. Predajcovia sa s tým stretávajú dennodenne. Konzultanti takisto. Učitelia neustále. A rodičia sú nešťastní, keď ich puberťák pošle rovno do čerta aj s ich radami a pomocou.

Pre všetkých tých, čo radi pomáhajú, pre tých, čo už zažili sklamanie z odmietnutia pomoci, chcem povedať, že chápem fakt, že je to dosť ťažké na „prežutie“. Ale s tým sa treba zmieriť a neprežívať to nejako dramaticky. Prijme pomoc – dobre, neprijme ju – tiež dobre.

Tak, ako musí človek vyrásť na to, aby bol ochotný a schopný pomáhať iným, musí dorásť aj na to, aby bol schopný vašu pomoc prijať. Môže byť veľmi veľa dôvodov, prečo niekto odmieta vašu pomoc. Možno vám v minulosti ublížil a teraz neverí, že ste taký dobrý človek, že mu chcete pomôcť. Možno za svoj život zažil už množstvo sklamaní.

Významným faktorom ochoty prijať pomoc od vás je vaša dôveryhodnosť. Ľudia sa dívajú na váš život, na vašu povesť, na vaše výsledky, na to, kto ste, aký ste, odkiaľ ste, na vaše bytie. Ak je to O.K., nielenže vás počúvajú, ale aj sami prídu za vami.

Poradca pre zdravie, ktorý má 120 kg, tlak 200 na 300 a je po troch infarktoch, nebude počúvaný. Finančný expert, ktorý má dlhy 100 000 eur a zničil už tri firmy, bude smiešny. Trikrát rozvedený odborník na manželstvo zrejme nebude autorita pre riešenie manželských sporov.
Ale o tom tento článok nie je. A nebudem tu rozoberať ani rôzne obchodné techniky, ako to prekonať. Existujú, sú funkčné a treba ich používať. Ale to by bol iba mechanický pohľad na vec.

Hlavná vec je: nikdy nikoho nenúťte, ak vašu pomoc nechce prijať. Prijmite to ako fakt. Vypočujte ho, povedzte mu, že ste porozumeli jeho problémom. Môžete sa ho potom spýtať, či to chce riešiť. Ak povie áno, spýtajte sa, či ho zaujíma váš názor a ak opäť povie áno, povedzte mu ho.

No nenúťte ho, aby vás počúval alebo aby urobil presne to, čo vy chcete. Doprajte mu právo urobiť to, čo chce urobiť on. Okamžite treba zasiahnuť iba vtedy, ak ide vyslovene o život alebo fatálnu chybu, ktorá ho môže zničiť. Takých situácií je však veľmi málo. Nech je vaša pomoc akokoľvek geniálna, bude fungovať iba vtedy, ak bude prijatá dobrovoľne, ak váš priateľ vašu radu prijme za svoju a sám bude chcieť problém vyriešiť. Je dobré, ak ten človek vie a cíti, že ste tu a v prípade potreby môže za vami prísť aj o polnoci.

Nechajte ľudí žiť ich život aj s chybami a problémami, aj s následkami za ich činy. Môžete človeka varovať, ale nemôžete ho priviazať o stoličku a brániť mu žiť. Niekedy je najťažšie dívať sa a neurobiť nič. A nechať dotyčného, aby si trošku rozbil nos. Niektorí ľudia musia ešte niečo zažiť, aby si začali vážiť to, že im nezištne pomáhate. A keď potom prídu za vami, buďte na to pripravený, nič im nevyčítajte a pomôžte im.

Autor: Ladislav Pavlík, www.SkolaManazmentu.sk
Foto: Pavol Kulkovský, www.facebook.com/kulkovskyphotography


 

obalka

Ladislav Pavlík

O mojom živote nebudú rozhodovať iní

 

Kniha Ladislava Pavlíka vás povzbudí v ťažkej chvíli, dodá vám energiu a vieru, že aj napriek dočasnej nepriazni osudu dokážete splniť svoje sny a prežiť svoj život podľa vlastných predstáv.

Kniha je určená každému, kto chce spojiť úspech v práci so šťastím svojej rodiny a je zamyslením sa
nad skutočnými hodnotami a zmyslom života.

Knihu si môžte objednať na tel. č.: 0908 772 604 alebo na emailovej adrese knihy@uspesnimanazeri.sk. Cena knihy je 15€ s DPH / kus + poštovné.

Prejsť na objednávku »

 

Komentáre

Rubrika: Relax