Hra džentlmenov

24. septembra 2012 | Pridal: Viac

Pravdepodobne neexistuje nijaký šport, s ktorým by sa spájalo toľko prívlastkov ako práve s golfom. Nazývajú ho hrou kráľov, športom pre každý vek či relaxom aristokracie. O tom, do akej miery tieto slová platia a čo presne tento šport predstavuje sme sa rozprávali s Ing. Martinom Bestvinom, dlhoročným profesionálnym trénerom golfu a majiteľom golfovej akadémie BESTVINA GOLF ACADEMY, s.r.o.

 

Aký je charakter golfu? Odkiaľ pochádza a aká je jeho história na Slovensku?

Podľa mňa je najjednoduchšou definíciou golfu naháňanie loptičky z bodu A do bodu B na čo najnižší počet úderov. Golfové ihrisko sa skladá z osemnástich jamiek a pokrýva plochu aj piatich kilometrov. Každá jamka má určenú normu úderov, tzv. pár, na ktorú by ju mal profesionálny hráč zdolať. Vo väčšine prípadov by mali profesionáli zdolať ihrisko na 72 úderov. Každý hráč má určený aj tzv. hendikep, ktorý mu dáva bonusové údery na danú hru. Pre držiteľov zelenej karty, ktorú je možné považovať za niečo ako základný vodičský preukaz golfu, bez ktorého vás na ihrisko nepustia, je tento hendikep 54. V praxi to znamená, že ako nováčik máte na zdolanie ihriska 126 úderov.

Na Slovensku sa jedná o pomerne mladý šport, keďže v období socializmu sa hrávalo len v Čechách, napríklad v Karlových Varoch, a golf bol výsadou prevažne zahraničných diplomatov a politikov. Historicky sa za kolísku golfu považuje mesto St. Andrew v dnešnej Veľkej Británii. Ustanovené pravidlá sú staré vyše 300 rokov, takže golf sa musel hrať aj istú dobu predtým, minimálne od roku 1500. Vtedy to hrávali pastieri, aby sa popri tej pastve aj nejako zabavili.

Vyžaduje golf nejakú fyzickú prípravu alebo špeciálny tréning?

Krásou golfu je práve to, že ho môžu hrať všetci – muži, ženy aj deti. Na veku ani na fyzických danostiach vo svojej podstate nezáleží, poznám aj profesionálnych hráčov s mierami 150/150 – 150 centimetrov výšky a 150 kíl váhy. (Smiech.) Rátajte však s tým, že istú kondičku vám bude treba, keďže pri naháňaní loptičky sa poriadne nachodíte. Záleží na tom, čo od golfu vlastne chcete. Pokiaľ sa mu chcete venovať profesionálne, rátajte s tým, že je to šport, ktorý je rovnako tvrdý ako každý iný. Ja som bývalý triatlonista, dobre viem, čo to je dvojfázový a trojfázový tréning. Takisto vám odporúčam nevynechať ostatné športy. Plávanie, korčuľovanie alebo cyklistika vás pri golfe môžu len obohatiť. Avšak to najdôležitejšie je koncentrácia. Môžete byť aj technicky dokonalý hráč, no pokiaľ nemáte poriadok v hlave, jednoducho to dobre nezahráte. Tiger Woods sa považuje za hráča, ktorý na ihrisku neprejavuje nijaké emócie, ale s tou kamennou tvárou dokáže maximálne sústredený odohrať perfektnú hru.

Golf sa považuje za hru skutočných džentlmenov. Prečo je to tak?

Je to čiatočne podmienené históriou, keďže golf vždy hrala pomerne úzka skupina ľudí. Keď sa Angličania pripravovali na inváziu do Škótska, škótsky kráľ dokonca golf zakázal, keďže Škóti radšej hrali golf, ako by sa mali pripravovať na domobranu. Právo hrať mala iba aristokracia. Pravdepodobne je to však preto, lebo pri golfe skutočne uvidíte, aký váš súper je: či je sebec, či je tímový hráč, či sa vie správať alebo stráca nervy. Existuje niečo ako golfová etika a golfové pravidlá. Etiku je možné považovať za ústavu, kým pravidlá sú zákony. Pravidlá sú pomerne jasne stanovené – napríklad, ak vám loptička spadne do vody, beriete isté penalizačné údery. Pri porušení etiky to tak jasné nie je, ale väčšinou sa trestá diskvalifikáciou. U nás si všímam, že k tej pravej džentlmenskosti máme ešte ďaleko. Sú ľudia, ktorí aj na ihrisku odhadzujú špaky od cigariet alebo parkujú veľkými autami na miestach pre invalidov. Chcel by som vidieť, ako by niečo také urobili v Singapure.

Hovorí sa, že pri golfe sa robia najlepšie obchody. Vedeli by ste nám v tomto ohľade nejako poradiť?

Určite je možné uzavrieť veľmi výhodné obchody, ale dával by som si pozor na jednu vec. Videl som mnoho mladých, ambicióznych a šikovných manažérov, ktorí išli na ihrisko len preto, aby niečo dohodli. Viem vám povedať, že títo ľudia neuzavreli obchod nikdy. Moje doporučenie je netlačiť na pílu. Toho človeka, ktorý s vami hrá, vidíte po prvý raz a ak neurobíte dobrý dojem, možno naposledy. Aj v bežných ľudských vzťahoch platí, že čím viac na toho človeka tlačíte, tým viac si ho odďaľujete. Ale keď ten človek vo vás vidí niekoho, na koho sa dá spoľahnúť a kto má istý rebríček hodnôt, tak máte šancu. Možno to nevyjde na prvý raz, možno nie na druhý, možno nie na piaty a možno dokonca nikdy, ale len takto máte možnosť uzavrieť dobrý obchod.

Čo poradiť ľuďom, ktorí by chceli na ihrisko zobrať aj svojich partnerov alebo deti?

Ja týchto „spoluúčastníkov“ rozdeľujem do troch skupín. V tej prvej sú ľudia, ktorí chcú veľmi hrať golf a ich partneri, keď ich vidia, chytia palicu a chcú to vyskúšať. Druhú skupinu tvoria ľudia, ktorí si nie sú celkom istí, či to chcú a len sa pozerajú, ako hráči odpaľujú loptičky a sledujú, ako to celé funguje. Tretia skupina sú tí, ktorí s golfom nechcú nikdy v živote mať nič a len sedia, popíjajú kávu alebo trávia čas vo wellness. Jedna hra však trvá aj päť hodín, takže nakoniec sa často prepracujú k tomu, že sa do toho dajú aj oni. A končí to väčšinou tak, že práve oni sú tí najvášnivejší hráči, ktorí potom ťahajú toho druhého na ihrisko! (Smiech.) Pri deťoch platí to, čo aj pri ostatných športoch. Ak by som chcel viesť moje dieťa ku golfu, začal by som v piatich-šiestich rokoch, ale veľmi pozvoľna. Nesmiete svojmu dieťaťu ten šport zhnusiť. Nechajte ho, nech sa len pohrá s palicou alebo poodpaľuje pár loptičiek. Ak má talent a záujem, pôjde to. V mojej praxi často vidím, ako rodičia stoja za trénujúcimi deťmi, deprimujú ich a neustále ich kritizujú, ak niečo urobia nesprávne. Podľa mňa je to len o tom, že sa svoje nesplnené sny snažia naplniť cez svoje deti, a s tým ja nesúhlasím. Tréning musí byť aj zábava.

Prečo by ste odporúčali práve golf? Čo pri ňom cítite?

Moja cesta ku golfu bola tŕnistá. Mal som návyky profesionálneho športovca, takže tam, kde iní končili s tréningom, ja som bol len v polovici. Za pomerne krátky čas sa mi podarilo vypracovať z nuly na profesionála a postupne ma začali ľudia vyhľadávať. Spravil som ale chybu v tom, že som sa snažil všemožne pomáhať každému aj na úkor môjho vlastného zdravia, súkromia alebo osobného života. Takto som pracoval šesť rokov a po troch rokoch som z golfu už nemal ten pocit, ktorý som chcel mať. Tak som sa na istú dobu venoval úplne iným aktivitám a teraz, keď som sa ku golfu opäť vrátil, uvedomil som si, že mám úplne iný nadhľad. Viete, podľa mňa je najdôležitejšie udržiavať si v živote rovnováhu. Už si nenechám zasahovať do môjho osobného života, odovzdal som mnohých ľudí mojim kolegom, profesionálnym trénerom a konečne mám z golfu úprimnú radosť. Neviem, či je možné to nejako transformovať aj do manažérskeho života, ale každý workoholik raz dôjde do bodu, kedy už nebude vedieť robiť to, čo predtým robil bežne alebo ho to prestane baviť. Všetko treba s mierou.

A prečo golf? Nuž, golf je hra, kde nepotrebujete žiadneho sparing partnera, nepotrebujete v podstate nič, okrem čistej hlavy. Tých päť hodín ste neustále v prírode a to pomáha. Ak chcete so svojími blízkymi stráviť príjemný čas, je to vynikajúca voľba. To platí aj vtedy, ak sa vám momentálne spolu nedarí a potrebujete si niečo vydiskutovať. Moja skúsenosť je, že ten šport vám to mimoriadne uľahčí. Golfová komunita je jedna veľká rodina a viem vám zaručiť, že si v nej každý nájde to, čo chce.

Komentáre

Rubrika: Relax