Chcete byť šťastný? Majte dobré problémy!

27. septembra 2016 | Pridal: Viac

Boli ste aj vy voľakedy dávno deťmi? Určite áno! Pokiaľ vo vás zostal aspoň kúsok dieťaťa, viete všetko o predmete šťastia. Priveľmi „dospelí“ ľudia na túto dôležitú vec zabúdajú. Malé deti si každý deň pre seba vymyslia nejakú úlohu a riešia svoj „problém“. Postaviť pieskový hrad s vežičkami, vežu z kociek, vymeniť guľôčky za autíčko alebo nakresliť obrázok slniečka. Snažia sa, namáhajú a lopotia. S veľkou vervou zdolávajú prekážky a idú za svojím cieľom.

Videli ste už deti, ktoré boli plne zabraté do hry?

Nemajú čas byť hladné, smädné či nešťastné, lebo majú a riešia ten svoj „dobrý“ problém. Sú šťastné. Ich sila a energia je použitá na dosahovanie pre nich hodnotných cieľov a majú pocit, že ich život má zmysel. Neboja sa prekážok a problémov, proste ich zdolávajú. Ich existencia, ich bytie, ich práca a činnosť má zmysel a výsledky.

Foto: Helena Kurusova

Foto: Helena Kurusova

Mať svoj „dobrý“ problém a zdolávať ho v ceste za dobrým cieľom – to je princíp šťastia.

Toto poraďte človeku, ktorý sa nešťastný potáca na jednom mieste. Poznáte ľudí, ktorí nechcú mať žiadne problémy? Ich postoj je nasledovný: „Len nemať problémy, dajte mi pokoj“. Lenže život takto nefunguje. Ak si vy nestanovíte a neriešite svoj dobrý problém (zväčšiť obrat, postaviť dom, vypestovať trávnik, naučiť sa po anglicky), tak život sa už postará o to, aby vám niekto iný hodil problém, ktorý sa vám ale vôbec nemusí páčiť. Problémy máme vždy, ale nie je jedno, aké. Ostatne, iba mŕtvola nemá problémy.

Videli ste, aké strašné veci sa dejú s dôchodcami, ktorí iba chorí sedia doma a nechcú mať už žiadny problém? Ani záhradu, psa či šachy? A ako upadnuto končia ženy v domácnosti, ktorým deti odrástli a prestanú čokoľvek riešiť?  A ako zaživa hnijú pracovníci, ktorí iba sedia a bez problémov sa nudia?

Zobuďte ich a nedovoľte im zomrieť!

Boli ste aj vy voľakedy dávno deťmi? Prečo len dospelí ľudia na takúto jednoduchú vec zabúdajú? Je to škoda, však? Ako je to s vami dnes?

Autor: Ladislav Pavlík, www.SkolaManazmentu.sk
Foto: Helena Kurusova, www.helenakurus.sk

Komentáre

Rubrika: Relax