Ako nezostať sám

9. októbra 2020 | Pridal: Viac

Čo je to láska, ako ju nezničiť, ako ju obnoviť.

Láska. Čo to je?

Ak ľudia cítia, že ich naozaj máte radi, tak vám budú dôverovať. Cítia, že ste im nablízku aj v ťažkej chvíli a že im vždy ochotne pomôžete. Sú radi vo vašej prítomnosti. Veď aj malé deti sa s radosťou rozbehnú ku rodičom, ak cítia ich lásku. Keď ich zbadajú, tak sa ich očká rozžiaria ako pri pohľade na Vianočný stromček. Veria im a majú ich radi. Láska, to je pocit blízkosti k druhému človeku. Láska, to je dôvera, láska to je poskytnutá pomoc a ochrana.

Deti vám povedia všetko nielen o sebe, ale aj o vás. Povedia to tak, ako to vidia a cítia, nič nezamlčia ani nezmenia. Ak cítia vašu lásku, tak sa neboja trestu či zlých následkov za nepríjemnú pravdu. Zvláštnosťou komunikácie dobrých ľudí, ktorí cítia veľa lásky k iným, je to, že dokážu povedať aj nepríjemné veci s takým citom, že ich prijmete bez urážky alebo pocitov poníženia. A ostatne takí ľudia, ktorí vás majú radi, hovoria radšej veci, ktoré vás potešia. Láska, to je ohľaduplná, priama a úprimná komunikácia, plná citu a porozumenia.

Čistá láska je niečo, čo je proste dávané a nič za to nie je očakávané. Láska to nie je vypočítavosť. Budem ťa mať rád iba vtedy, ak ty začneš mať rada mňa – hovorí zmätený muž svoj žene. Tak toto určite nie je láska! Ten kto vás má rád, nič za to nechce. Pravá láska je nezištná.

Ak máte niekoho naozaj radi, tak ho máte radi bez ohľadu na to, čo ten druhý robí alebo aký je. Ak robí veci správne, tak sa mu s láskou sa za ne poďakujete. Ak ten druhý človek robí veci nesprávne, s láskou požaduje ich nápravu – ale vždy konáte bez zloby. Je to podobné, ako vaša stará mama, ktorá sa vám s radosťou poďakuje za jednotku na vysvedčení, ale rovnako s láskou a bez nevôle vás žiada, aby ste pozametali ten rozbitý pohár, či si umyli ruky. Všimli ste si, že ak niečo oprávnene vytknete tomu druhému s láskou, tak to ten druhý človek omnoho ľahšie prijme a urobí nápravu? Mať rád toho druhého, nech je akýkoľvek či urobil čokoľvek, to je láska.

Ak niekoho máte naozaj radi, tak nemáte snahu ho neustále meniť, vylepšovať alebo prispôsobovať svojim potrebám. To by bolo iba sebectvo, snaha vlastniť toho druhého. A to nie je láska. Beriete ho takého aký je a máte ho radi takého aký je. Láska dokáže milovať toho druhého takého aký je.

Ak cítite pravú lásku k druhému, tak sa viete vcítiť do jeho pocitov, ale vždy pritom zostávate sami sebou, aby ste mohli správne konať. Človek s láskou žije svoj život a nie život iných. Cítiť s inými a zostať pri tom sám sebou, to je láska. Slovo Láska v sebe obsahuje dualitu. Láska znamená milovať a zároveň byť aj milovaný.

Tiež ste kedysi čítali romány alebo videli zamilované filmy, kde sa hlavný hrdina trápil kvôli láske? Romantické príbehy typu Anny Kareninovej nám nahovárajú, že láska to je aj ponocovanie, žiaľ a trápenie, choroba či smrť. Tak väčšia hlúposť už ani napísaná nemohla byť. A písali tak mnohí. Láska má mnoho podôb, ale trápenie a choroba to určite nie je. Ak ste sa trápili, tak to nebola láska. To si iba naša myseľ zahrala s nami takú zlomyseľnú hru. Ak cítite pravú lásku tak prekvitáte. Pravá láska to je zdravie a veľké šťastie, ktoré žiari z človeka na 100 míľ. Láska to je radosť v srdci.

Sú aj takí ľudia, ktorí nesprávne pochopili lásku a pomoc iným. Rozhodli sa trpieť a obetovať celý svoj život pre iných. Seba trápia, ukracujú a ničia len preto, aby sa tí druhí dobre mali. A tak sa matka obetuje v mene lásky pre deti, alebo muž pre manželku. A keď sa po rokoch dotrápia a zostanú úplne opustení sami, až vtedy prídu na to, že to celé od nich nikto nechcel a že to bolo úplne zbytočné.

Lebo to nebola láska. Ale iba strach z opustenia alebo snaha napraviť svoje chyby. Nikdy nemôžete dať iným to, čo nemáte. Iba keď ste vy šťastní a vy cítite lásku vo svojom srdci, iba vtedy môžete lásku dávať iným.

Foto:Tomáš Benčík

Ako vytvoriť lásku?
Dobrá správa je, že my sa rodíme s jednou úžasnou schopnosťou. Každý má schopnosť vytvoriť toľko lásky, že jej má dosť na rozdávanie pre kohokoľvek z nás. Nemusíte ju vyrábať, ani kupovať v obchodoch, ani si ju žobrať od iných. Stačí sa pozrieť do svojho srdca. A tam je lásky toľko, že dokáže obsiahnuť celý vesmír. Každý človek dokáže byť tvorcom lásky.

Stačí si len spomenúť na deti v škôlke, ako sa tešia všetkému, ako majú radi každého a bez okolkov to dávajú najavo. Len sa dívajte, ako žiaria na všetky strany. Stačí, aby deti boli so starými rodičmi iba 5 minút a už sa usmievajú. Láska sa šíri veľmi ľahko, ak je to naozaj láska.

Čo zabíja lásku?

Môžu to byť chyby iných voči nám. Alebo naše chyby voči iným. Je jasné, že aj druhí ľudia robia chyby a niekedy nám spravia aj veľmi škaredé veci. Tolerancia a pochopenie iných je vlastnosťou veľkých ľudí. Ale aj keď ste veľmi tolerantný, aj tak musí byť človek veľmi múdry, mocný a pripravený, aby bol schopný zažiť a hlavne bez úhony prežiť všetky „prekvapenia“, ktoré mu život nachystal.

Nesmiete dovoliť, aby vám iní vo svojej hlúposti ubližovali. Ak ste stratili lásku a ublížil vám iný človek, tak ste nejakým spôsobom vy museli dovoliť, aby vám bolo ublížené.

VŽDY NESIETE ZODPOVEDNOSŤ ZA SVOJU LÁSKU, ZA SVOJ ŽIVOT.

Oslobodenie od trápenia a obnova lásky spočíva v dokonalom porozumení toho, čo sa vlastne stalo, ako sa to stalo, kde sa to stalo, kedy sa to stalo a prečo sa to stalo. Keby sme všetci vedeli o všetkom všetko, nebolo by to žiadneho miesta pre nenávisť. Toto sa volá Pravda. Lebo Pravda rovná sa Láska. A Láska sa stráca iba tam, kde nie je Pravda. A je jedno, či som chybu urobil ja, alebo ten druhý. Obviňovať druhého ničí lásku a nič to nerieši. Dobrá komunikácia o úplnej Pravde to vyriešiť vie. Rozprávajte sa. Vypočujte a nikoho neodsudzujte. Poďakujte sa za pravdu, ktorou vás poctili.

Ak budeš robiť iným to, čo by si si ty želal, aby iní robili tebe, ak budeš iným robiť iba také veci, ktoré ich nezarmucujú, ak budeš taký múdry a mocný, že prežiješ čokoľvek, čo ti iní spravia, ak dokážeš všetky veci pochopiť a prijať ich také aké sú, tak máš veľkú šancu, že tvoja Láska k ľuďom bude večná a nezničiteľná.

Autor článku: Ladislav Pavlík, www.uspesnimanazeri.sk

Foto: Tomáš Benčík, www.tomasbencik.com

Komentáre

Rubrika: Relax