Róbert Zagyi: Mimoriadne konštrukčné výzvy sú pre nás slovom do bitky

18. júna 2021 | Pridal: Viac

RÓBERT ZAGYI (*1968) je zakladateľom, majiteľom a konateľom firmy Markízy, s.r.o., ktorá na slovenskom trhu pôsobí už takmer dve desaťročia. Spolu so svojimi kolegami poskytujú veľkoobchodným odberateľom i koncovým zákazníkom konštrukčné, realizačné a montážne riešenia v oblasti tieniacej techniky a to najmä vonkajších i vnútorných žalúzií, hliníkových a plastových roliet a špeciálne rolovateľných markíz, ktoré sú navrhované, dimenzované a inštalované vždy podľa konkrétnych potrieb zákazníka. Ich markízy – výsuvné krycie látkové inštalácie – vás ochránia pred priamym slnečným svetlom pred množstvom predajní, reštaurácií či rodinných domov na Slovensku, v Maďarsku, Rakúsku, Česku alebo Poľsku.

Róbert Zagyi s manželkou

Odkiaľ pochádzate a aká bola vaša cesta k vášmu podnikaniu?

Pochádzam z malej dedinky s názvom Gemerské Dechtáre v okrese Rimavská Sobota. V nej som aj vyrastal a po skončení stredoškolských štúdií, gymnázia so zameraním na poľnohospodárstvo, som začal aktívne pracovať. V oblasti poľnohospodárstva som ale nikdy nepôsobil.

V roku 1995 za mnou prišiel bývalý kolega zo ZVT a povedal mi, že na slovenský trh vstúpila zahraničná firma, ktorá ponúkala plastové rolety. Bol to vcelku zaujímavý spôsob, ako si zarobiť, no nemal som veľkú ochotu do toho ísť, lebo som v tom čase už mal pripravené stroje na vlastnú drevársku výrobu. Zo slušnosti som mu ale povedal, že nad tým pouvažujem, ale bol som rozhodnutý povedať nie. Bývalý kolega však prišiel v takej dobre nabudenej nálade, že som ho nedokázal odmietnuť. Tak som to teda vyskúšal. Záučná doba trvala tri dni a od štvrtého dňa sme sa znovu stali kolegami a spoločne ponúkali rolety.

Toto obdobie trvalo od augusta do novembra 1995. Uvedomil som si, že túto činnosť by som teoreticky vedel robiť aj sám a hlavne lepšie. Spýtal som sa kolegu, či by do toho nešiel so mnou, a ešte s dvoma ďalšími ľuďmi sme sa dohodli, že sa do toho pustíme. Neskôr sa k nám pridal aj môj bývalý šéf, ktorý ma zaúčal a spolupracovali sme vyše desať rokov.

Ako roky plynuli, tieto aktivity sa začali rozvíjať a k plastovým roletám sa pridávali žalúzie, protihmyzové sieťky a podobne. Od roku 1998 sa na Slovensku začal vytvárať dopyt a tým aj podmienky pre výrobu markíz. Najskôr sme ich nakupovali hotové od zahraničnej firmy, no neskôr sme zistili, že sme o niečo náročnejší ako naši výrobcovia a začali sme ich vylepšovať, zvyšovať ich stabilitu a dolaďovať ich podľa našich kritérií.

V čom sú vaše markízy a tieniace technológie výnimočné?

Slovenský zákazník je náročnejší ako zákazník v Maďarsku alebo iných okolitých krajinách. To nám spôsobovalo nemalý problém: vždy, keď sme niečo dovážali z cudzej výroby, museli sme to rozbaliť, skontrolovať, či je všetko v poriadku a až tak sme to púšťali do predaja. Naša výstupná kontrola bola nastavená tak dokonale, aby montér nemusel vo chvíli, keď príde k zákazníkovi, ani trochu improvizovať, ale rovno celú konštrukciu namontovať a tá hneď na mieste fungovala. Z tejto požiadavky na kvalitu sme nikdy nezľavili a držíme sa jej dodnes. Pomohlo nám aj to, že vo vhodnom čase prišli do nášho života vhodné veci: školenia, vzdelávanie a aj jednotlivé príležitosti.

Jednou z tých príležitostí, ktorá nám v tomto smere veľmi pomohla bolo oslovenie zo strany španielskeho výrobcu komponentov na markízy. Vedeli sme, že kvalitný a pohotový servis budeme vedieť poskytovať len vtedy, ak potrebný materiál budeme mať na sklade. Tým pádom budeme mať pod kontrolou aj kvalitu aj dodacie lehoty. Dnes už vieme vyrobiť a pripraviť markízu na montáž v priebehu niekoľkých hodín. V rámci propagácie a reklamy občas tieto prednosti využívame. Do obedu si zákazník objedná markízu a poobede si už pod ňou môže rozprestrieť ležadlo.

Tento španielsky výrobca patrí medzi tých pár vzácnych výrobcov v Európe, ktorí skutočne nešetria na materiáli. Jednoducho povedané, keď si človek náš výrobok vezme do rúk, cíti tú masu a hmotu. Je to stabilná markíza, ktorú každému zákazníkovi bez obáv osobne odporučím a ochotne sa za ňu – alebo aj na ňu – postavím.

Takže, výnimoční sme hlavne v tom, že nechceme zákazníkovi zaručiť nízkucenu, ale hlavne kvalitu. Od nás dostane iba markízu s dlhodobou zárukou a vysokou hodnotou.

Čo považujete za vaše najväčšie úspechy?

Medzi naše výnimočné montáže patrí napríklad inštalácia markíz na presklenú strechu nad bazénom Justičnej akadémie v Omšení. V rámci úsporných opatrení sa suma na zhotovenie prestrešenia priamo úmerne aj s použitými profilmi skresala na toľko, že podľa firmy, ktorá dodávala celú stavbu, už nebolo možné na túto strechu inštalovať žiadne tieniace zariadenie.

Pre nás to bolo slovo do bitky a pustili sme sa do toho. Urobili sme konštrukčný návrh, ako túto stavbu zakryť a systém, ktorý sme vymysleli, by fungoval, aj keby stál iba na sadrokartóne. Každá takáto práca nás posúva vpred. Vyriešili sme otázky funkčnosti, napínania plachty a aj veternej odolnosti a táto markíza dodnes funguje.

Ďalším míľnikom v oblasti vývoja je to, že sme si vytvorili vlastnú vejárovitú markízu podľa požiadaviek zákazníkov. Tí nám často hovoria, že nechcú iba bežnú markízu, ale takú, ktorú by bolo možné používať aj za dažďa.

Sprvu sme im vysvetľovali, že markíza je iba protislnečná clona a nie dažďový kryt. Hoci neprepúšťa vodu, látka markízy nie je plech: potrebuje určitý spád, aby z nej voda zišla dole. Ak tam ten spád nie je, voda sa hromadí, na látke vznikne lavór, neskôr vaňa a pod váhou vody sa celá markíza odtrhne.

Nakoľko však požiadavky na „protidažďové“ markízy stále prichádzali, vytvorili sme vlastnú markízu, ktorá má dokonale odvodnený strešný plášť a je vhodná aj do nepriaznivého počasia. Napríklad markíza, ktorú máme namontovanú na budove našej firmy, je obrovských rozmerov a v Európe nemá konkurenta. Pokrýva plochu 12×6 metrov, je vejárovitej štruktúry, dokáže pokryť uhol od 15 až po 360-stupňov a vďaka tomu je vhodná aj do atypických priestorov.

Keď sme ju minulú zimu testovali, nechali sme na ňu napadnúť sneh a vypočítali sme, že udržala takmer sedemsto kilogramov. Potom prišiel odmäk, na napadaný sneh pršal dážď, jeho váha sa zvyšovala a došlo k jej poškodeniu, ale odhalili sme zdroj, vymenili a posilnili sme konkrétny diel a markíza funguje do dnešného dňa. Prezentujeme sa ako výrobca najstabilnejších markíz na Slovensku a myslím si, že právom.

Róbert Zagyi

Kto sú vaši hlavní zákazníci a ako ich hľadáte?

V spolupráci s naším španielskym výrobcom etablujeme jeho výrobky na Slovensku, pričom máme aj niekoľkých odberateľov z Poľska, Maďarska, Čiech a Ukrajiny. Dodávame tak pre montážne firmy, ako aj pre koncových zákazníkov.

V minulosti sme mávali priamych predajcov, ktorí zaklopali u zákazníka na dvere a ponúkali mu naše rolety. Túto prácu som sám robil a miloval, ale dnes väčšina obchodu funguje hlavne cez internet. Na webe máme reklamy, ktoré sú situované v rôznych vyhľadávačoch. Ľudia sa nám na ich základe ozvú, spoločne vypracujeme vhodnú ponuku a keď ich zaujmeme našim riešením, príde za nimi obchodný zástupca a spoločne preberajú konkrétnosti.

Čo odporúčate ľuďom, ktorí sa chcú etablovať na internete?

Na internete je určite dôležitý prvý dojem. Článok, banner alebo rolovacia reklama, ktorou ľudí lákate, musí byť pútavý a niečím človeka zaujať. Preferujeme silné posolstvá ako „najstabilnejšie markízy“ alebo „atypické riešenia“ a uprednostňujeme tieto frázy pred inými, akými sú napríklad „najlacnejší“ či „najlepší“. Je vhodnejšie, keď sú zvolené slová konkrétne a zmysluplné a nie iba všeobecné.

Na internete sú aj zákazníci, ktorí idú vyslovene po cene, no my o nich až taký veľký záujem nemáme. Týchto zákazníkov prenechávame firmám, ktoré podobnú prácu vedia robiť. Z nášho pohľadu nemá zmysel byť najlacnejší: keď predávame markízy s plnou dlhodobou zárukou, nie je možné dodávať ich za príliš malé peniaze, lebo by sme nedokázali pokryť výdavky, ktoré s tým súvisia.

Ako pri tejto „cenovej vojne“ dokážete zákazníka presvedčiť, aby nakupoval drahšie a kvalitnejšie výrobky?

Nuž, dúfam, že neprezradím obchodné tajomstvo! (Smiech.) Základom je osobná skúsenosť. Sme firma, ktorá ponúka skutočne široký sortiment – nechcem tým povedať, že ponúkame skutočne všetky markízy na trhu, ale máme toho naozaj veľa. Aj medzi našimi markízami sa nájdu drahšie i lacnejšie.

Keď má zákazník záujem o tú najlacnejšiu markízu, nemáme s tým absolútne žiadny problém. Prinesieme mu na ukážku najlacnejšie rameno, a spolu s ním mu ukážeme aj lepšie a kvalitnejšie ramená. Cenový rozdiel pri stanovení konečnej ceny markízy však nie je taký priepastný. Ak zákazník naozaj tú markízu chce, môže si ju dovoliť.

Samozrejme, každého z nás to po pozretí a kontakte s výrobkom skôr ťahá k tomu, aby sme si vybrali to lepšie a kvalitnejšie. Zákazník vidí, že je to krajšie aj silnejšie, je tam vizuálny aj kvalitatívny dojem. Aj my máme zákazníkov, ktorí si nakoniec vyberú to najlacnejšie, no vždy im hovoríme, čo presne môžu očakávať. Markízy môžu byť skvelou dlhodobou investíciou, pokiaľ sú dobré, lebo zvyšujú nielen hodnotu budovy a priestoru okolo nej, ale aj komfort života a obytného priestoru. A presne to sa snažíme zákazníkom ukázať.

Keď som začínal podnikať, pri nákupe materiálov som zistil, že niektoré súčiastky stáli päť korún, kým iné sedem. V snahe ušetriť som nakúpil tie za päť, no nakoniec vysvitlo, že neboli dosť dobré, musel som kúpiť tie za sedem a nakoniec som za to všetko dohromady zaplatil dvanásť. Z podobných skúseností sa človek poučí a často usúdi, že nie je taký bohatý, aby si mohol dovoliť kupovať lacné veci.

Existujú medzi jednotlivými krajinami, do ktorých dodávate, nejaké rozdiely vo vkuse zákazníkov?

Samozrejme. Líši sa to nielen krajinami, ale aj od regiónu k regiónu. Veľké rozdiely bývajú v krycích látkach – v ich farbe, štruktúre, vzoroch a celkovom prevedení.

Markízy sa takisto veľmi líšia podľa typu konkrétneho odberateľa. Reštaurácie preferujú jednofarebné látky väčšinou bordovej farby, domáci zákazníci a rodinné domy pestré, pásikavé vzory, kým obchody majú najradšej svetlé podklady s potlačou ich značky. Tvorba markíz je pekná, tvorivá práca, lebo nikdy neviete, s akými požiadavkami príde ďalší zákazník.

Akým smerom sa podľa vás bude vaše odvetvie vyvíjať ďalej?

Myslím si, že markízy sa vo svojej základnej podstate fungovania a ovládania príliš meniť nebudú, ale čoraz viac sa budú začleňovať do inteligentných systémov riadenia domácností. Okrem dnes už bežného ochranného príslušenstva ako sú veterné, svetelné a dažďové senzory dokážeme spolu s markízou dodať integrované osvetlenie, infražiariče pre prípad chladnejšieho počasia, alebo hoci aj klimatizáciu do horúcich dní. Predpokladám však, že možnosti využitia výdobytkov modernej elektroniky tu nekončia.

Podľa našich skúseností a požiadaviek zákazníkov sa črtá celospoločenská objednávka na markízy pre celoročné využitie. Bude to skvelá príležitosť pre kreatívnych vynálezcov.

Vo svojej firme pracujete aj s manželkou Zuzanou. Čo by ste našim čitateľom odporúčali pri práci s rodinou?

Základným pravidlom je, že si musíte vedieť oddeliť prácu od rodinného života. V tomto mi Zuzka výdatne pomáha za čo som jej nesmierne vďačný. Obaja sa snažíme domov si prácu nenosiť. Okrem toho je dobré mať aktivity aj mimo rodinného života s priateľmi. Dôležité je, aby ste nijakú z týchto oblastí nezanedbávali. Kto si chce nájsť svoj čas, ten si ho nájde, a kto nie, pravdepodobne sa nemôže sťažovať.

A keď pracujete spolu, usporiadajte si ciele! Mne veľmi pomáha už len to, keď si ich napíšem. Keď to človeku len bzučí v hlave, iba ho to ruší a nemá možnosť spoločné ciele dosiahnuť. Ciele na papieri majú hneď inú hodnotu.

Komentáre

Rubrika: Príbeh podnikateľa