Recept na dobrý spánok majiteľa

5. januára 2017 | Pridal: Viac

Aby ste ako manažér ochránili svoju firmu pred problémami, je mnoho vecí, ktoré môžete urobiť: hľadať nových zákazníkov, diverzifikovať riziko, zlepšiť marketing a tak ďalej. Ale keď sa bavíme o zabezpečení dlhotrvajúcej žiarivej budúcnosti pre vašu firmu, v skutočnosti hovoríme o etike jej majiteľa. Iba čestní ľudia a čestné firmy totiž prežívajú dlhodobo.

Pravdepodobne vo svojom okolí alebo priemysle poznáte ľudí a firmy, ktorí pracujú dobre. Vyrábajú dobré výrobky, starajú sa o svojich zákazníkov a zamestnancov, dodávajú svoje služby načas, platia dane a odvody, a tak ďalej. Nie sú ochotní hrať inak ako podľa etických pravidiel. Dovoľte mi položiť vám túto otázku: koľko právnych – alebo aj iných – problémov podľa vás majú? Moja odpoveď je, že väčšinou veľmi málo. Dokonca aj vtedy, keď im niekto chce úmyselne ublížiť, väčšinou nevie nájsť nič, čo by mohol použiť. Často stratí záujem na nich vôbec útočiť, lebo vie, že druhí ľudia sa za firmu a ľudí postavia a neexistuje nič, čo by na nich bolo možné vytiahnuť.

Na druhej strane, pokiaľ niekto operuje „na hrane“, neustále kalkuluje a premýšľa nad tým, ako neskĺznuť do kriminálnej aktivity, väčšinou je len otázkou času, kým urobí nejakú vážnu chybu. Táto chyba povedie k podozreniu, podozrenie k pátraniu, pátranie odhalí nejaké dôkazy a od tej chvíle to všetko ide dolu kopcom.

Etika je vo svojej podstate zdravý rozum a prežitie. To je to hlavné, čím sa zaoberá. Pokiaľ by nejaké konanie nebolo rozumné a neviedlo k prežitiu, nebolo by etické. Ak by porušovanie dohôd a nedodržiavanie zákonov naozaj zaručovalo obrovský úspech, potom by ľudia, ktorí sa niečoho takého dopúšťajú, boli dlhodobo úspešní. To však nie je pravda. Takíto ľudia možno zažiaria na rok či dva, alebo dokonca na päť, ale ich pád je vždy rýchlejší ako ich cesta na vrchol a vždy končia hlbšie, ako začali. A hoci pred kamerami sa možno usmievajú a vyzerajú spokojne, pokiaľ by ste sa na nich pozreli naozaj, videli by ste niečo iné.

Spánok je barometrom úspechu človeka

Je veľmi rozumné strážiť si svoj vlastný spánok. Ak viete, že ste konali najlepšie, ako ste vedeli a dodržiavali pritom všetky pravidlá, spí sa vám ľahko a dobre. Môžete si dovoliť mať veľkú sebaúctu. Áno, možno nezarobíte tak veľa ako niekto, kto podlieza ceny, klame a podvádza – aspoň zatiaľ. Ale jedného dňa príde pátranie, ktoré odhalí, že cisár je nahý a že si v skutočnosti svoje bohatstvo nezaslúži.

Pri nečestnom konaní ani nezáleží na tom, či vám na to niekto príde alebo nepríde. Možno sa vám naozaj podarí utajiť to pred všetkými, no pred jednou osobou nikdy tajomstvá mať nemôžete – pred sebou samým. A pokiaľ nemôžete byť pred sebou samým hrdý na to, čo robíte, vaše svedomie vám nikdy nedá pokoj. Stále budete musieť pred zrkadlom ospravedlňovať svoje činy, hľadať dôvody, prečo vaše konanie bolo správne, hádzať vinu na všetkých naokolo a zbavovať sa zodpovednosti, až nakoniec skončíte sám a bez priateľov. Okolo vás zostanú len pijavice, zradcovia a pätolízači.

Foto: Helena Kurusová

Foto: Helena Kurusová

Ako sa rozhodovať

Predstavme si nasledujúci scenár: ste na ceste do práce a vidíte poloslepú babičku, ktorá sa snaží dostať na druhú stranu ulice. Premávka je veľmi rušná a nikto jej nechce zastaviť. Preto sa pri nej pristavíte a pomôžete jej bezpečne sa dostať na druhú stanu. Myslím, že sa zhodneme na tom, že ste v tejto situácii konali správne.

Avšak po príchode do práce meškáte 20 minút na veľmi dôležitú poradu. Musíte sa ale kvôli vášmu činu kvetnato obhajovať? Musíte si vymýšľať siahodlhé vysvetlenia? Musíte volať svojmu právnikovi a pýtať sa ho na radu? Nie. Viete, že ste urobili dobrú vec a vedia to aj ostatní. A ak má niekto naozaj problém s tým, že ste kvôli tomu meškali, jeho kritika sa vás ani nedotkne a zabudnete na to o päť minút. Jednoducho viete, že ste urobili správnu vec a v prípade potreby by ste ju urobili znovu.

Všimli ste si, že nad správnymi rozhodnutiami väčšinou netreba veľmi rozmýšľať? Nemusíte hľadať žiadny dôvod „prečo“. Nemusíte rozmýšľať nad tým, kvôli čomu to bolo správne. V skutočnosti vždy, keď urobíte niečo správne, nemusíte nad tým rozmýšľať vôbec!

Ak však zistíte, že stále musíte pred sebou alebo pred inými vysvetľovať, prečo bolo to či ono správne, asi nie ste na správnej ceste. Snaha veci „zdôvodňovať“ a „racionalizovať“ väčšinou k ničomu dobrému nevedie a je to iba strata času. A rozhodne sa vďaka tomu nebudete cítiť lepšie ani šťastnejšie.

To je presne dôvod, prečo si niektorí ľudia nedokážu užívať peniaze, ktoré majú. Trápia sa sami so sebou. Vedia, že všetok ten luxus by v skutočnosti nemali mať. Vedia, že keby hrali podľa pravidiel, patrilo by im omnoho menej. A hoci možno všetko ututlali a „racionálne zdôvodnili“ pred sebou aj pred inými, tieto „dôvody“ sa k nim stále vracajú a kradnú im spánok.

Ja osobne používam nasledujúci nástroj. Vždy, keď spravím niečo, čo musím neskôr obhajovať, zdôvodňovať alebo sa nad tým vôbec musím zamýšľať, vždy si poviem: „Marten, čo si to urobil? Nech už to bolo čokoľvek, asi to nebolo dobré. Daj to do poriadku. Urob to tentokrát poriadne.” Správne činy nepotrebujú dôvody na to, aby boli správne. Jednoducho správne sú.

Vedenie vlastnej firmy by malo zlepšovať váš život, nie ho ničiť. Ak si myslíte, že je možné zariadiť si to tak, že budete mať jednu časť života, ktorá vám bude zarábať peniaze – bez ohľadu na to, akými pochybnými spôsobmi – a druhú časť, kde si budete užívať všetko nadobudnuté bohatstvo, budem vás musieť sklamať. Takto to nefunguje. Dokonca aj zlodeji, ktorí sa neskôr zbavia alebo predajú všetok nakradnutý majetok, skôr či neskôr zisťujú, že nikdy nebudú slobodní. Naveky žijú v strachu, že sa im na to príde, že ich niekto zradí, začne vydierať alebo sa stane niečo ešte horšie. Verte mi, že takto skončiť nechcete.

Preto urobte tú jedinú rozumnú vec: hrajte podľa pravidiel. Nepočúvajte argumenty ako “to sa nedá”, „všetci kradnú“ alebo “nikto, kto dodržiava všetky zákony, nemôže byť úspešný”. Čestný život predstavuje jedinú cestu, po ktorej sa dá kráčať k úspechu. Prajem vám, aby vaše ruky boli vždy čisté.

Autor: Marten Runow, Performia International, www.performia.net
Foto: Helena Kurusová, www.helenakurus.sk

Komentáre

Rubrika: Personalistika, Strategický manažment