Nikdy nevnucujte pomoc. Dovoľte ľudom žiť svoj život aj s chybami.

23. septembra 2012 | Pridal: Viac

Veľkého človeka spoznáte aj podľa toho, že vám v prípade potreby automaticky pomôže.

 

Nečaká na vašu prosbu či žiadosť,nečaká na divákov, nečaká na takú chvíľu, pokiaľ ho niekto uvidí, že on koná záslužný čin, nečaká na odmenu, nečaká  na príkaz šéfa: proste vstane, príde k vám a pomôže, lebo podľa jeho úsudku je to teraz treba a je to tak správne. Bežne to pravdepodobne denne vidíte okolo seba vo svojich rodinách, kde ako rodičia nezištne a automaticky pomáhate svojim deťom. Nepotrebujete k tomu nijaký pokyn.

Verím, že takých ľudí máte okolo seba aj vo vašej práci a váš pracovník nezištne radí mladšiemu kolegovi, aby sa skôr uchytil.  A dobrý sused, ktorý vám pomôže strážiť dom počas vašej dovolenky a nakŕmi vašu mačku je na nezaplatenie. Možno vídavate šoférov, ktorí zastavia auto na krajnici  a odtiahnu z cesty spadnutý kus trámu, ktorý odletel nejakého nákladného auta. Nepomáhajú sebe, ale ochraňujú a pomáhajú bezpečne jazdiť tisícom neznámym šoférom, ktorí pôjdu po tejto ceste.

 

Niekedy sa ale tento dobrovoľný Pomocník stretne so zaujímavou situáciou. Ten, komu je pomoc ponúkaná, ten koho zachraňujete, ten kto ju skutočne potrebuje, ju nechce. Viac či menej slušne ju odmieta prijať, niekedy vám aj vynadá. Vás to trápi, lebo viete, ako mu pomôcť, viete, čo má spraviť. No on to nechce od vás prijať.

 

Predajcovia sa s tým stretávajú dennodenne. Konzultanti takisto. Učitelia neustále. A rodičia sú nešťastní, keď ich puberťák pošle rovno do čerta aj s ich radami a pomocou. Pre všetkých tých, čo radi pomáhajú, pre tých čo už zažili sklamanie z odmietnutia pomoci chcem potvrdiť, že chápem to, že je ťažké toto „prežuť“. Ale s tým sa treba zmieriť a neprežívať to nejako dramaticky.

 

Príjme pomoc – dobre, neprijme ju – tiež dobre.

 

Tak, ako človek musí vyrásť na to, aby bol ochotný a schopný pomáhať iným ľuďom, musí aj dorásť k tomu , aby bol schopný vašu pomoc prijať. Môže byť veľmi veľa dôvodov, prečo niekto odmieta pomoc. Možno vám v minulosti ublížil a teraz neverí, že ste taký dobrý človek, že mu chcete pomôcť. Mohol zažiť množstvo sklamaní v minulosti. Významným faktorom ochoty prijať pomoc od vás je vaša dôveryhodnosť. Ľudia sa dívajú na váš život,  na vašu povesť, na vaše výsledky, na to, kto ste, aký ste, odkiaľ ste, na vaše Bytie. Ak je to O.K., nielenže vás počúvajú, ale aj sami prídu za vami.

Poradca pre zdravie, ktorý má 120 kg, tlak 200 na 300 a je po troch infarktoch nebude počúvaný. Finančný expert, ktorý má dlhy 100 000 euro a už zničil tri firmy bude smiešny. Trikrát rozvedený odborník na manželstvo zrejme nebude autorita pre riešenie manželských sporov.

 

Ale o tom tento článok nie je. A nebudem tu ani  rozoberať ani rôzne obchodné techniky, ako to prekonať. Existujú, sú funkčné a treba ich používať. Ale to by bol iba taký mechanický pohľad na vec. Hlavná vec je, že nikdy a nikoho neznásilňujte, ak vašu pomoc nechce prijať.

Prijmite to ako fakt. Vypočujte ho, potvrďte mu, že ste  porozumeli jeho problémom. Môžete sa ho potom spýtať, či to chce riešiť,

ak povie áno, spýtajte sa, či ho zaujíma váš názor. Ak áno, povedzte mu ho. No nikdy ho nenúťte, aby vás počúval, alebo aby urobil presne to, čo vy chcete. Doprajte mu právo urobiť to, čo on chce urobiť. Okamžite treba zasiahnuť iba vtedy, ak ide vyslovene o život alebo fatálnu chybu, ktorá by ho mohla zruinovať. Takých situácií je však veľmi málo. Nech je  vaša  pomoc akokoľvek geniálna, bude fungovať iba vtedy, ak ju človek prijme dobrovoľne a chce svoj problém vyriešiť.

 

Je dobré, ak ten človek vie a cíti, že ste tu a v prípade potreby môže z vami prísť aj o pol roka. Nechajte ľudí žiť ich život aj s chybami a problémami, aj s následkami za ich činy. Môžete ho varovať, ale nemôžete ho priviazať o stoličku a brániť mu žiť. Niekedy je najťažšie dívať sa a neurobiť nič. A nechať dotyčného, aby si trošku rozbil nos. Niektorí ľudia musia ešte niečo zažiť, aby si začali vážiť to, že vy im nezištne pomáhate.

 

A keď potom prídu za vami, buďte na to pripravení, nič im nevyčítajte a pomôžte im.

 

Komentáre

Rubrika: Personalistika