Naši drahí zamestnanci
Skúste si v mysli vybaviť svoj tím. Usmievate sa? Alebo sa skôr mračíte? Takto jednoducho dokáže každý manažér otestovať vlastnú spokojnosť s tým, akí ľudia ho tvoria.
Vybavte si teraz toho najlepšieho z vášho tímu. Akú hodnotu dokáže pre vašu firmu vyprodukovať? Akú hodnotu majú jeho brilantné riešenia a nápady, ktoré už roky fungujú, šetria peniaze alebo ich priamo zarábajú? Je skutočne radosť mať v tíme takýchto ľudí – spolupracovníkov produkujúcich hodnoty, ktoré vysoko prevyšujú hodnoty ich platu.
Pekným príkladom takejto osoby je Erik Wallenberg zo spoločnosti Tetra Pak, ktorý svojím geniálnym nápadom baliaceho systému určil jasne svetlú budúcnosť celej tejto spoločnosti. Akú hodnotu by sme dnes pripísali tomuto jeho činu? Možno i nevyčísliteľnú – v tom pozitívnom zmysle slova. Práve nedávno oslávila táto firma 60. výročie svojho vzniku a ich baliaci systém je používaný plošne po celom svete. Erik bol teda rozhodne drahocenným zamestnancom.
Keď sa obzriete a rozložíte minulosť vašej spoločnosti na jednotlivé kľúčové situácie, ktoré ovplyvnili jej ďalšie fungovanie, zistíte, že za každou situáciou stála nejaká osoba. Málokedy sa veci „jednoducho dejú“. Niekde existuje niekto, kto tomu pomohol alebo bol aspoň v správny čas na správnom mieste.
Koľko nás môže stáť nesprávna osoba v pracovnom tíme?
A ako sa naopak cítite, keď si spomeniete na niekoho, kto vašu firmu stál omnoho, omnoho viac než len svoj plat. Možno aj po rokoch cítite ľútosť, že ste dovolili, aby táto osoba prekročila prah vašej firmy.
Asi nie je potrebné popisovať, aké náročné je niečo vybudovať. V dnešnej dobe nie je jednoduché podnikať a vybudovať životaschopnú firmu, vypracovať sa k dobrému menu, poskytovať prácu desiatkam ľudí a byť užitočný pre spoločnosť. Asi máte osobnú skúsenosť s tým, že je to skutočne náročné.
Ako dlho môže trvať zničenie niečoho takého? Občas môžete čítať v novinách o náhlom krachu veľkých firiem a stabilných značiek. Čo sa stalo, že niečo tak dlho budované sa behom krátkej doby zrútilo ako domček z karát? Je to súhra špeciálnych situácií a rozhodnutí, ktoré boli tak nešťastné? Možno, ale rozhodne za tými situáciami a rozhodnutiami stojí nejaký konkrétny človek. Koľko nás teda môže stáť nesprávna osoba? Nekonečne mnoho.
Vo veľkej väčšine prípadov stojí za úspechom, ale i problémami firmy nejaká konkrétna osoba.
Keď sa niekde zrúti lietadlo, nastáva veľmi detailné pátranie po tom, čo sa naozaj stalo. Tím špeciálnych vyšetrovateľov skúma všetky dôkazy, všetky fakty, a tie ich vedú k skutočnému zdroju nešťastia. Zaujímavé je, že len veľmi málo prípadov je extrémnou súhrou náhod. V prevažnej väčšine sa jedná o zlyhanie jednej alebo viacerých konkrétnych osôb, ktoré niečo opomenuli, zanedbali alebo podcenili.
• Pokiaľ by sme mali definovať „drahocenného zamestnanca“, bol by to niekto, kto prináša firme viac, než sám stojí. Jeho konanie je konštruktívne, logické, podporujúce budúcnosť a bezpečnosť firmy.
• Naopak “drahý zamestnanec“ môže byť jednoducho osoba, ktorá svojím konaním vedie firmu skôr deštruktívnym smerom. I to, že nemá osobné výsledky, vytvára nespokojnosť u klienta. Často robí chyby, ktorých efekty sa prejavia aj za niekoľko rokov a môžu spôsobiť veľkú nestabilitu firmy, niekedy až jej zrútenie.
Pokiaľ teda môžeme prínos každého člena tímu hodnotiť v súvislosti s tým, čo pozitívne vyprodukuje, rovnaké meradlo je podstatné aj pri prijímaní nových pracovníkov. Prijímajte preto skôr „drahocenných“ pracovníkov než tých „drahých“, aby ste sa pri pomyslení na svoj tím mohli len usmievať!
Autor: Lucie Spáčilová, Performia Česká Republika, www.performia.cz
Foto: Vladimír Veverka, www.vladoveverka.sk
Komentáre
Rubrika: Personalistika
Sledujte nás
Pripojte sa k nám!