Kto vám zakázal byť šťastný?

25. mája 2015 | Pridal: Viac

Úspešní ľudia majú vždy dosť odvahy mať svoje názory, dosť odvahy žiť podľa vlastných zásad, dosť odvahy ísť za vlastnými cieľmi, dosť odvahy hovoriť o svojich pocitoch a túžbach, dosť odvahy nestratiť všetok svoj čas v práci na úkor rodiny a priateľov a dosť odvahy znášať následky za všetky svoje rozhodnutia a činy.

Úspešní ľudia dovolia sami sebe prežiť šťastný život

Úspešní ľudia neprežijú celý svoj život ako otrok očakávaní a želaní rodiny, kamarátov či okolia. Úspešní ľudia žijú ako slobodní ľudia. To neznamená, že máte iným ľuďom bezohľadne ničiť ich život a kráčať za svojím šťastím cez mŕtvoly iných. To nie: nerobte iným to, čo ich robí veľmi nešťastnými. Ak je vám blízky človek nešťastný, ani vy nikdy nebudete naozaj šťastný. Ísť za svojimi cieľmi a tým sa stať šťastným nie je v protiklade so šťastím iných. Ba práve naopak. Ak trošku porozmýšľate, vždy sa nájde spôsob, ako dosiahnuť svoje ciele a pritom neublížiť svojim najbližším.

Opačným extrémom je žiť taký život, v ktorom sa neustále „obetujete pre iných“ a tým ničíte seba kvôli údajnému šťastiu iných. Je to nezmysel, ktorý od  vás nikto nechce.  Trpiaci a nešťastní ľudia nevedia urobiť iných šťastnými. A väčšinou sa divia a nechápu, prečo to okolie dostatočne neoceňuje ich obetu a utrpenie. Viete, iným môžeme dať iba to, čo máme. Ak  my to šťastie nemáme, tak nemáme čo rozdávať. Poobzerajte sa – vždy sa dá nájsť spôsob, ako byť dobrou matkou, šéfom, kolegom či otcom, a pritom nepotlačiť sám seba a skutočne zostať šťastný.

Foto Rudolf Baranovič

Foto Rudolf Baranovič

Okolo nás žijú rôzni ľudia. Zväčša sú dobrí a sú náchylní nás podporovať.

Niekedy je vaše najbližšie okolie šokované vašou zmenou, novým životným štýlom a túžbou po novom lepšom živote. Začali ste cvičiť, písať básne, chodíte na kávičku s kamarátkou, kúpili ste si záhradku,  kde máte svoje vytúžené ruže a učíte sa taliansky. A to je na vás vidieť! Oni zrazu nechápu, prečo sa teraz usmievate, ak ste sa doteraz mračili, nechápu, prečo ste odrazu opekneli. Nerozumejú, prečo ste odrazu šťastní! A možno si aj pohundrú a možno vám aj hodia zopár polienok pod nohy, aby si overili, či to myslíte s tým pravidelným cvičením naozaj vážne. Tu vydržte a pokračujte v ceste za svojím šťastím. Niečo treba pre to šťastie aj urobiť a vydržať!

Keď vás majú naozaj radi, určite rýchlo pochopia a prijmú to, že vy túžite práve po týchto nových topánkach, že pre vás je modrá farba tá najkrajšia alebo že ste sa rozhodli naučiť sa lyžovať. Že práve dnes si chcete vyskočiť padákom z lietadla, ísť na plaváreň alebo do sauny.

Čo je pre vás hodnotné, možno bude pre iného trochu šialené.

Ale iba zlý človek vám nikdy nedovolí žiť to, čo vám vyhovuje a robí vás šťastným, ak to jemu pritom vôbec neškodí. Takého človeka nemajte vo svojom živote. Chcete byť naozaj šťastní? Tak nemajte okolo seba takých ľudí, ktorí vás robia nešťastnými. Vy si postupne plňte všetky svoje sny a nenechajte sa nikým zastaviť ani znechutiť. Lebo šťastní môžete byť iba vtedy, ak žijete svoj život. A iba ak ste šťastní môžete urobiť šťastnými aj iných ľudí. Žite svoj život!

Autor: Ladislav Pavlík

Komentáre

Rubrika: Personalistika