Chcete začať podnikať? (IV.)

10. októbra 2012 | Pridal: Viac

 

Vaši ľudia sú to najcennejšie, čo máte.

 

S touto vetou sa stretnete často. Či už jej veríte alebo nie, faktom je, že šéf bez ľudí nie je šéf. Pokiaľ vás bude málo, nikdy nebudete veľkí.

Koho ale zobrať? Zdá sa, že dobrých ľudí je ako šafranu. Hoci na začiatku máte okolo seba verných priateľov (málokto začína úplne sám), čoskoro budete musieť prijať nových. Pripravíte si teda všetko, čo je treba, spíšete si presný popis práce, na ktorú chcete niekoho prijať, vypíšete inzerát, prečítate si životopisy a čakáte na prvého kandidáta. Z hľadiska šéfa by malo výberové konanie spĺňať niekoľko bodov:

1) Malo by byť objektívne. Nechcete sa predsa rozhodovať na základe osobných sympatií.

2) Malo by byť efektívne. Nikomu sa nechce absolvovať tretie, štvrté a siedme kolo pohovorov. Neefektívny výber vás stojí veľa času a čas šéfa sú peniaze.

3) Malo by automaticky vyfiltrovať tých, ktorých nechcete. To je záležitosťou dobrej prípravy.

4) Malo by vám dať čo najviac presných a úprimných informácií o uchádzačovi, aby ste sa mohli rozhodnúť.

 

Posledný bod je najdôležitejší. Ak na konci pohovoru neviete o účastníkovi viac než na začiatku, zajtra si ho môžete zavolať znovu. Aká je však realita? Prijímateľ rozpráva, predstavuje firmu a vysvetľuje, čo ako funguje. Úchádzač mlčí, počúva a občas odpovie jednou vetou. Ak takýchto „dialógov“ absolvujete štyri denne, na konci dňa ste úplne odrovnaný. Čo teda robiť?

V prvom rade, pýtajte sa vy. Koniec koncov, vy si vyberáte jeho, nie naopak. Nebojte sa klásť otázky!

O tom, čo presne sa pýtať, existuje mnoho názorov a štúdií. Ak však nemáte poruke nijaké testy ani pripravený špeciálny dotazník, existuje niekoľko otázok, ktoré vám môžu o uchádzačovi povedať veľmi veľa.

 

Otázka 1: Čo ste sa dozvedeli zo svojho popisu práce?

Ak si chcete ušetriť čas, je veľmi dobré nechať každého kandidáta tento dokument preštudovať. Má to tri výhody. Poprvé, automaticky to filtruje ľudí, ktorých nechcete. Podruhé, nemusíte mu zdĺhavo opisovať jeho post, lebo o ňom práve čítal. Potretie, odpoveď na túto otázku vám vie dať jasný obraz o uchádzačovej inteligencii. Rozumie tomu, čo je tam napísané a čo má robiť? Ak chápe, je to dobrý znak.

 

Otázka 2: Čo ste už v živote dosiahli?

Buďte pripravený na rôzne reakcie. Mnoho ľudí sa hanbí hovoriť o svojich úspechoch, lebo ich k tomu „vychovala“ škola, lebo nechcú znieť sebecky, lebo si o sebe myslia, že nie sú dosť dobrí, a pre množstvo iných dôvodov. Vy sa ale nenechajte odradiť a slušne trvajte na odpovedi. Prekvapilo by vás, aká účinná je táto otázka na strhávanie sociálnych masiek. Dobre sledujte ich odpovede a počúvajte ich. Často sa stane, že ľudia so žiarivými životopismi až takí žiariví nie sú, alebo naopak – tichý mladík bez praxe vás prekvapí tým, že hoci možno ešte skúsenosti nemá, vyhral už tri celoslovenské súťaže a od šestnástich rokov sa sám stará o mladšieho brata. To vám životopis nepovie, že?

 

Počúvajte ľudí.

 

Nakoniec, nezabudnite si všetky údaje overiť. Najlepšie v praxi. Úchádzač vám tvrdí, že je „mierne pokročilý“ (nech to už znamená čokoľvek) v angličtine? Sadnite si s ním a rozprávajte sa po anglicky. Prijímate predajcu? Položte pred neho ceruzku a požiadajte ho, aby vám ju predal. Hľadáte telefonistku? Podajte jej služobný telefón a pozerajte sa, ako jej to ide. Samozrejme, praktická skúška nie je vždy možná (ak prijímate napr. manažéra ľudských zdrojov), ale vždy musí existovať niekto, kto vie potvrdiť jeho doterajšie výsledky.

A ozaj, o čom váš uchádzač hovorí? Hovorí o budúcnosti, o výzvach? Hovorí o tom, kam chce rásť, čo chce dosiahnuť? Hovorí s nadšením o práci, ktorú mu ponúkate? Ak je to tak, možno ste práve našli to, čo ste hľadali.

 

Prajem vám, aby ste pracovali so skvelými ľuďmi, na ktorých prácu budete spoločne hrdí. Vy ste UM, dokážete to!

 

Komentáre

Rubrika: Personalistika