Ako vytvoriť vo firme podmienky pre úspešný výber ľudí

2. augusta 2016 | Pridal: Viac

Výber ľudí môže niekomu pripadať ako zázrak. Veľa šéfov si kladie otázku: prečo všetci úspešní pracujú u konkurencie a ja mám iba samých neschopných a neochotných? Prečo k nám nikto výkonný nepríde? Prečo všetci uchádzači iba pýtajú peniaze, ale robiť sa im nechce? To sú ťažké otázky.

V skutočnosti prijať dobrých ľudí nie je žiadny zázrak. Ako zázrak alebo náhoda nám pripadajú iba také veci, ktorým nerozumieme. Všetko v živote sa nám zdá ľahké a dosahujeme výborné výsledky, ak tomu rozumieme a vieme použiť adekvátny a vyskúšaný pracovný postup.

S tým súvisia aj niektoré zásady, ktorých ak sa držíme, vieme, že budeme úspešní. Takéto zásady voláme nadradené smernice a existujú aj pri výbere ľudí. Ale aby nám fungovali, musíme sa predtým zbaviť niektorých úvah, ktoré môžeme označiť za infekciu v mysli. Čo je to infekcia v mysli? To sú tie myšlienky, ktoré nám dokazujú, že to nejde. Tu sú tie veľmi múdro znejúce zdôvodnenia, prečo sa niečo nedá urobiť. Väčšinou začínajú vetou „Vieš, my sme špecifickí, tebe sa to jednoducho hovorí“. Namiesto výhovoriek, nech sú hocijako presvedčivé, je lepšie sa zamyslieť, ako to robia skutočne úspešní v nábore. Predsa nemôže byť náhoda, že do niektorých firiem sa ľudia priam valia vo veľkom množstve a o iné firmy nikto ani len nezakopne ani po masívnej reklame.

Takže, ako treba uvažovať o výbere, ak chceme byť úspešní? Ešte skôr, než sa do niečoho pustíme, treba spraviť zopár závažných krokov. Aj keď priamo s výberom zdanlivo nesúvisia, ak ich neurobíme, bude náš nábor pracovníkov odsúdený na neúspech.

Celý článok si prečítate v knihe Ladislava Pavlíka AKO FUNGUJÚ ÚSPEŠNÉ FIRMY.
Knihu si môžete objednať TU »

Autor: Ladislav Pavlík, www.SkolaManazmentu.sk

Foto: Pavol Kulkovský

Foto: Pavol Kulkovský

Foto: Pavol Kulkovský, www.facebook.com/kulkovskyphotography/

Komentáre

Rubrika: Personalistika, Strategický manažment