Čo si so spoločníkom dohodnúť, aby som neskôr nemal problémy?

24. septembra 2012 | Pridal: Viac

Jedná sa o viacero vecí, ale medzi tie hlavné patrí hlavne dohodnúť sa na tom, aký je vlastne účel firmy. Či budete veľkoobchod alebo maloobchod, či predávate bicykle alebo poistky, či ste len výroba strešnej krytiny alebo aj jej montáž. Ďalej je potrebné definovať ciele firmy. Musíte vedieť, čo chcete dosiahnuť tento rok a kde chcete byť za päť rokov.

V neposlednom rade treba stanoviť aj to, ako sa delí zisk a aj to dodržiavať. Hoci to môže znieť zvláštne, na začiatku je dobré si spísať, za akých okolností sa z firmy môže odísť, ako sa odpredáva podiel a komu. Hlavne sa však treba uzniesť na tom, kto bude mať rozhodovacie právo v patových situáciách. Nesmie sa stať, že sa nedá pohnúť vpred len preto, že jeden spoločník hovorí doprava a druhý doľava. Keď firma začína, všetci robia všetko. Preto sa jasne dohodnite, kto konkrétne sa bude starať o jednotlivé časti firmy. Kto bude riešiť výber, zaškolenie a meranie výkonnosti ľudí a firmy? Kto sa stará o obchod a kto o financie? Kto zastrešuje výrobu a kvalitu? Kto robí marketing a PR?

Tá najdôležitejšia rada však prichádza nakoniec: všetko robte písomne. Kamaráti, ktorí začínajú podnikať, ak chcú zostať kamarátmi aj po rokoch, si musia veci zapísať. Okrem toho, že na to, čo je napísané, sa tak ľahko nezabúda, donúti ich to viac sa zamyslieť nad svojimi krokmi. Pre jednotlivých spoločníkov je aj omnoho jednoduchšie si overiť, či sa naozaj nachádzajú na jednej vlnovej dĺžke.

Komentáre

Rubrika: Financie a právo